Market Color aneb co se děje na trhu, analýza DAXU

Americký index nákupních manažerů v sektoru služeb za minulý měsíc stoupl na 55,7 bodu z březnových 54,5 bodu. Růst dominantního sektoru služeb tak v dubnu zrychlil na pětiměsíční maximum, zlepšily se hlavně nové objednávky. Analytici čekali, že index dosáhne jenom 54,7 bodu. Index PMI z odvětví služeb tak vyvážil negativní výsledek stejného indexu z odvětví výroby publikovaného v pondělí.

Soukromí zaměstnavatelé vytvořili v dubnu v USA pouze 156 000 nových pracovních míst, což je nejhorší výsledek za 3 roky a hluboce pod odhady trhu, který počítal s výsledkem až 196 000 nových pracovních míst. Směrem dolů byl rovněž revidován údaj za březen, a to z 200 000 na 194 000. Nervozita před pátečními čísly NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) je tak na místě.

Slabé údaje o růstu pracovních míst v soukromém sektoru USA prohloubily obavy ze zpomalování globální ekonomiky a stáhly sebou dolů americké akciové indexy. Dow Jones klesl v středu o 0,6 procenta na 17 651,26 bodu, index S&P 500 oslabil stejně o 0,6 procenta na 2051,12 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,8 procenta a uzavřel na  hodnotě 4 725,64 bodu.

Evropská centrální banka v pravidelném ekonomickém bulletinu dnes uvedla, že ekonomické oživení eurozóny by mělo pokračovat díky domácí spotřebě a oživení investic, avšak stále existují vnitřní i vnější rizika, která mohou oživení zpomalit. Opatření, která banka přijala, podle bulletinu podporují domácí poptávku, ziskovost firem, které díky tomu investují. Měnová politika ECB rovněž příznivě ovlivňuje finanční podmínky eurozóny.

Dnes je finanční trh bez významnějších makroekonomických zpráv, odpoledne nás čeká jenom počet žádostí o podporu nezaměstnanosti z USA. Nicméně vzhledem k tomu, že zítra jsou publikována data NFP z USA, čekáme, že dnešní reakce  bude minimální. Zítra končí 3denní svátek v Japonsku, proto lze čekat v pátek ráno větší volatilitu na japonském jenu.

Německý akciový index DAX testuje spodní linii rostoucího kanálu. Reakce na tuto hodnotu je z pohledu našeho grafu velmi důležitá. Uzavření pod zelenou trendovou linii by podle všeho otevřelo DAXu cestu na jih k minimům ze 7. dubna na úrovni 9500 bodů 

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti