Market Color, aneb co se děje na trhu, analýza CAD/CHF

Ve svém včerejším projevu guvernér britské centrální banky Mark Carney upozornil na negativní dopady pozitivního výsledku referenda o odtržení Británie od Evropské unie. Osamostatnění ostrovů od EU by mohlo uvést království do recese, oslabit libru a způsobit rychlý růst cen. Navíc Británie může ztratit na atraktivitě u finančních trhů, které dosud ochotně financovaly její deficit běžného účtu, který dosahuje 5% HDP. Odliv zahraničního kapitálu by proto mohl vyvolat silný prodejní tlak na libru a následně prudký růst cen.

Průmyslová produkce eurozóny v březnu klesla druhý měsíc v řadě. Průmyslová výroba se v březnu meziměsíčně snížila o 0,8 procenta, analytici čekali stagnaci. Na meziročním základě produkce průmyslu stoupla o 0,2 procenta, trh čekal zvýšení o 1,1 procenta. Navíc byla směrem dolů revidována i produkce za únor. Horší data z průmyslu ve čtvrtek podpořila eurodolar v poklesu a propadl se pod hodnotu 1,1400. Analýzu EUR/USD naleznete zde.

Americký akciový index Dow Jones stoupl ve čtvrtek o 0,05 procenta na 17 720,50 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,02 procenta na 2 064,11 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,5 procenta a uzavřel na hodnotě 4737,33 bodu. Nasdaq tížil zejména pokles akcií společnosti Apple o 2,35 procenta na 90,34 dolaru, nejnižší hodnotu od června 2014 kvůli obavám ze zpomalující poptávky po iPhonech.

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí zdvojnásobila tempo růstu díky vyšší domácí a vládní spotřebě. Stouply také investice ve stavebnictví a do investičního vybavení, a pomohly tak vyvážit pokles zahraničního obchodu kvůli zpomalování zahraničních trhů.  

HDP Německa v prvním čtvrtletí 2016 stoupl o 0,7 procenta po růstu o 0,3 procenta v posledním kvartálu loňského roku. Trh odhadoval, že ekonomika poroste o 0,6 procenta. V meziročním srovnání posílila největší ekonomika eurozóny v měších leden - březne o 1,3 procenta, zatímco trh čekal růst o 1,5 procenta.

Hrubý domácí produkt 19členného bloku eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,5 procenta po 0,6 procentním růstu na konci roku 2015. Trhy čekaly, že eurozóna zopakuje výkon z měsíců říjen – prosinec a poroste 0,6 procentním tempem. Negativní růst hospodářství zůstává v Řecku. Tamní ekonomika se meziročně propadla v prvním čtvrtletí 2016 o 1,3 procenta. Nejrychleji rostlo Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Bulharsko a Kypr.

Měnový pár CAD/CHF se pohybuje sebejistě nahoru v rostoucím trendovém kanálu. Možnost dalšího posílení naznačuje i pozitivní divergence s oscilátorem RSI. Lze očekávat, že měnový pár bude dále pokračovat v pohybu nahoru v růstovém kanálu s cílem testování přechozích maxim. Analýza se zneplatní, když CAD/CHF opustí rostoucí trendový kanál.

Přehled nejdůležitějších událostí dne naleznete zde.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti