Market Color aneb co se děje na trhu, analýza dolaru

Evropské burzy dnes mírně posilují (cca +0,2%), když se včera propadly na třítýdenní minimum v čele s bankovními akciemi a akciemi důlních společností ruku v ruce s poklesem cen kovů po slabých údajích o aktivitě čínských továren, která se v dubnu smrštila čtrnáctý měsíc v řadě. Americké akciové trhy včera uzavřely v červených číslech. Index S&P 500 ztratil 0,87 %, Dow Jones odepsal 0,77 %, zatímco Nasdaq, kterému nepomohl ani téměř 2% růst akcií Apple, oslabil o 1,15 %.

Evropská komise ve své nejnovější prognóze uvedla, že ekonomický růst i inflace eurozóny budou letos růst pomaleji a současně varovala před vysokými vnějšími i vnitřními riziky, kterým musí ekonomika eurozóny čelit (pomalejšímu růstu v Číně a dalších rozvíjejících se zemích, zhoršujícímu se geopolitickému napětím a prudkým pohybům cen ropy). HDP by měl letos expandovat o 1,6 procenta proti 1,7 procenta v roce 2015 i v únorové prognóze. V následujícím roce by měl HDP vzrůst o 1,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně, než komise počítala před třemi měsíci. Inflace by měla letos posílit o 0,2 procenta proti 0,5 procenta uváděným v únorové prognóze. V příštím roce by pak inflace (index CPI) měla zrychlit na 1,4 procenta.

Japonský jen se vrátil níže z 18měsíčních maxim proti USD v klidné obchodní seanci, protože v Japonsku je dnes i zítra státní svátek. Rovněž probíhá uzavírání pozic před pátečními daty z amerického trhu práce (NFP), potenciálně se budují sázky na lepší data, což včera pomohlo USD  posílit napříč všemi trhy.

Americký dolar včera dokázal odmítnout hodnotu 1,16 proti euru a 105,60 proti japonskému jenu. Díky posílení USD našlo zlato rezistenci na úrovni 1 300 USD. Australský dolar včera odpoledne pokračoval ve výprodeji poté, co centrální banka snížila úrokové sazby, a propadnul se pod avizovanou trendovou linii na 7týdenní minima. AUD/USD v úterý ztratil 2,4 procenta a klesl pod hodnotu 0,7500.  Nejbližší klíčovou podporou je úroveň 0,7455, což je 38,2 Fibonacciho hladina návratnosti předchozího růstového pohybu z období leden – duben 2016.

Proti australskému dolaru hrály včera i nižší ceny komodit, když cena železné rudy, největší exportní komodity, spadla o 4 procenta. Včera klesla i cena ropy, už druhý den v řadě, když v úterý americká WTI ztratila 1,13 USD a propadla se na hodnotu 43,65 USD za barel.

Na klesající cenu ropy reagoval i kanadský dolar, který opustil 10měsíční maximum proti USD a včera odepsal 1,4 procenta zisku. Kanadský dolar v úterý zažil největší denní oslabení za posledních 9měsíců.

Britský sterling včera odmítl klíčovou rezistenci a maxima z 2. dubna na úrovni 1,4660 a propadl se proti americkému dolaru. Proti britské libře včera rovněž hrály horší výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) z výrobního odvětví. Index ukázal pokles důvěry manažerů v britskou ekonomiku způsobenou strachem z Brexitu, který by mohl mít negativní dopad na jejich podnikání. Index se propadl pod klíčovou hodnotu 50, která odděluje expanzi od recese, prvně od května 2013. Navíc průzkum společnosti ICM opět ukázal, že Britů preferujících Brexit je o 1 procento více, než těch kteří by chtěli zůstat v EU. Sterling rovněž oslabil proti euru o 0,8 procenta, když klesl na hodnotu 0,7920. 

Americký dolar včera zastavil pokles v průběhu dne na všech měnových párech. NA EUR/USD, USD/CHF, USD/JPY dokonce vytvořil reverzní svíčkovou formaci „shooting star“. Stejná svíčková formace se vytvořila i na samotném měnovém indexu u klíčové hodnoty podpory. Dolar dál včera první signál, že by se medvědi měli mít na pozoru. 

Dnes nás z USA čekají data ADP v 14:15 a index PMI ze sektoru služeb v 16:00.

Index amerického dolaru

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

15.10.2018

10:43

Skončil velmi divoký týden na finančních trzích s výrazným výprodejem na akciových trzích, na čemž vydělal japonský jen a slabší americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám k ziskovému týdnu, ale také zlatu, které se dokonce dostalo nad širší oblast konsolidace.

Chci číst

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti