Market Color aneb co se děje na trhu, analýza AUD/CAD

Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby na úrovni 0,25 až 0,5 procenta, a co je důležitější nechal si otevřené dveře pro jejich zvýšení na zasedání v polovině června. Fed uvedl, že trh práce se zlepšuje i přes zpomalení ekonomické aktivity a dodal, že bedlivě sleduje cenovou hladinu (inflaci). Jednou z klíčových informací je, že v prohlášení vynechal odkaz na obavy ohledně globální ekonomiky, což zvyšuje pravděpodobnost dřívějšího zvýšení úrokových sazeb. Ekonomové oslovení Reuters očekávají dvě zvýšení sazeb ještě v tomto roce, ale ceny futures naznačují, že obchodníci nečekají nárůst sazeb minimálně do září.

Americký dolar po zasedání banky mírně posílil, avšak ráno začal oslabovat kvůli sílícímu jenu.  Japonská centrální banka (BoJ) se dnes na svém zasedání zdržela měnově-politických stimulů, což negativně překvapilo investory a jen proto reagoval posílením, naopak asijské akcie v zklamání oslabily. Trh předpokládal uvolnění japonské měnové politiky s tím, jak slabší globální poptávka, nežádoucí posílení jenu a nízká spotřeba ohrožují křehké ekonomické oživení. Japonský jen vzrostl proti USD o 3 procenta a proti euru o 5 procent. Jen předvedl nejlepší jednodenní výkon proti USD za poslední rok a proti euru si připsal nejvyšší denní zisk za 5 let. Analýzu EUR/JPY naleznete zde. Ve svém aktuálním ekonomickém výhledu BoJ uvedla, že čeká návrat inflace ke 2 procentnímu cíli ve fiskálním roce 2017/2018.

Po zasedání centrální banky si rovněž polepšil novozélandský dolar (NZD) který posílil proti USD o 2,3 procenta, když tamní centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 2,25 procenta. Nicméně ceny tržních futures na úrokové sazby stále ukazují na 62 procentní šanci na snížení úrokové sazby na červnovém zasedání banky.

Po horších datech inflace z tohoto týdne se významně zvýšila pravděpodobnost snížení základní sazby v Austrálii na zasedání příští týden, a to z 12 na 58 procent. AUD/CAD se propadl na letošní minima a proti JPY dnes AUD klesl o 4 procenta po zasedání BoJ.

Sterling dále pokračuje v růstu proti USD na 12týdenní maximum. Nicméně zisky na libře by mohl zastavit poslední průzkum agentury YouGov, který ukázal, že 42 dotázaných by hlasovalo za Brexit a jen 41 proti. Aktuálně se z Brexitu stává kampaň, v níž si Britové volí mezi migrací a ekonomickým růstem

Graf: Vývoj názorů Britů na Brexit (zelená: za Brexit, modrá: proti Brexitu

Ekonomický sentiment v 19 zemích jednotné evropské měny v dubnu stoupl na 103,9 bodu z 103,0 bodu v březnu. Výsledek tak překonal tržní očekávání na úrovni 103,4 bodu. Zlepšení sentimentu napomohl vyšší optimismus v průmyslu, ve službách, ve stavebnictví i mezi spotřebiteli.

Počet nezaměstnaných v Německu v dubnu klesl o 16 000 na 2,706 milionu a míra nezaměstnanosti zůstala na rekordním minimu 6,2 procenta, nejnižší od roku 1990. Odpoledne budou zveřejněna čísla inflace (index CPI).

Australský dolar včera poté, co se zvýšily šance na snížení sazeb na příštím zasedání centrální banky, oslabil proti všem měnovým párům. Jeden z největších propadů byl na páru s kanadským dolarem, který posiluje díky vyšší ceně ropy. AUD/CAD prolomil rostoucí trendovou linii i předchozí dno a support 0,9600. Zatím se AUD/CAD poslušně drží pod rezistencí na 0,9600 i na nižších časových rámcích.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti