Market Color, aneb co se děje na forexovém trhu s analýzou indexu S&P500

Evropské burzy ve středu rostou, čímž přerušují šňůru pěti ztrátových seancí vyvolaných obavami z blížícího se britského referenda o setrvání Británie v Evropské unii. Ministr financí George Osborne vytáhl na voliče novou zbraň, když jim vyhrožuje zvýšením daní, když země opustí Evropskou unii. Německý akciový index si připisuje dopoledne zisk ve výši 0,9 procenta.

Akciové indexy na Wall Street včera klesly počtvrté v řadě o 0,1 až 0,3 procenta. Index Dow Jones klesl o 0,3 procenta na 17 674,82 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,2 procenta na 2 075,32 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,1 procenta na 4 843,55 bodu. Ke konci obchodního dne investoři sice spustili nákupní vlnu, ale hlavní akciové indexy i tak skončily obchodní den se ztrátou.

Akciím nepřidává na náladě ani další pokles cen ropy WTI pod úroveň 48 dolarů za barel. Za poklesem ropy stojí nejen obávaný Brexit a silnější dolar, ale i včerejší čísla, která ukázala na růst amerických zásob. Dnes budou k dispozici další informace o zásobách ropy v USA od agentury EIA.

Nadcházející referendum bude také zřejmě jeden z důvodů, proč dnes ponechá americká centrální banka (Fed) úrokové sazby beze změny.  Federální rezervní systém (Fed) zahájil dvoudenní měnové zasedání, na kterém posuzuje, zda se americká ekonomika oživila natolik, aby snesla v blízké době zvýšení úrokových sazeb.

Investoři vyloučili zvýšení sazeb v tomto měsíci, poté co prezidentka Fedu Janet Yellenová minulý týden v pondělí nenaznačila nic, co by pomohlo poodhalit načasování příští změny. Yellenová sice vyjádřila důvěru ve zdraví ekonomiky, ale použila opatrný tón po nepříznivých výsledcích květnové nezaměstnanosti (NFP).

Trh s úrokovými futures počítá jenom s dvou procentní pravděpodobností, že Fed dnes zvýší úrokové sazby. Nicméně dnešní zasedání banky je spojeno s tiskovou konferencí, na níž budou pečlivě analyzovány komentáře prezidentky Fedu Janet Yellenové, které by mohly naznačit názor Fedu na zdraví ekonomiky a trajektorii sazeb. Fed dnes rovněž nabídne aktuální ekonomickou projekci. Fed zveřejní rozhodnutí o sazbách a měnově politické prohlášení ve 20:00, tisková konference prezidentky Janet Yellenové začne ve 20:30.

Nejistota kolem Brexitu se projevuje i na euru, a to konkrétně na měnovém indexu eura, který vyjadřuje hodnotu této měny proti koši měn. Ačkoliv se primárně mluví o negativních dopadech Brexitu na Velkou Británii, odtržení království od EU by způsobilo hospodářské škody i zemím Evropské unie.  Euro bojuje s 7měsíční trendovou linií a Fibonacciho hodnotou 50. Tato úroveň sehrává klíčovou roli v dalším vývoji eura. 

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy