Market Color, aneb co se děje na forexovém trhu s analýzou indexu S&P500

Evropské burzy by měly i dnes pokračovat v poklesu, podobně jako Wall Street a Asie, vlivem rostoucích obav před měnovým zasedáním americké centrální banky (Fed) a britským referendem o setrvání v Evropské unii. Německý akciový index DAX se dopoledne obchoduje 1 procento v mínusu.

Dva průzkumy v pondělí ukázaly, že nálada ve Velké Británii se 9 dní před referendem přiklání k vystoupení země z Evropské unie poměrem 53 ku 47. Strach z potenciálního Brexit se aktuálně projevuje i na ceně indexu volatility VIX, který před blížícím se britským referendem prudce roste.

Zdroj: Reuters

Obavy ohledně výsledku britského referenda srazily včera britskou libru na 2měsíční minima proti americkému dolaru na hodnotu 1,4117, a naopak japonský jen, reprezentant bezpečného přístavu, posílil na 6týdenní maxima na 105,735 proti USD. Prolomení této hodnoty podpory pak dovede jen k 18měsíčním maximům proti USD na 105,55.  Britská libra proti japonskému jenu ztratila včera 1,2 procenta a klesla na hodnotu 149,50. Japonský ministr financí Taro Aso poslal včera investorům zprávu, že rozhodně jim odpoví, pokud budou přetrvávat spekulativní pohyby na měnových trzích. Navíc ve čtvrtek je zasedání japonské centrální banky (BoJ), která by se rovněž mohla slovně k aktuálně silnému jenu vyjádřit.

Akciové indexy na Wall Street v pondělí spadly o 0,7 až 0,9 procenta, když technologické opory Microsoft a Apple táhly indexy dolů a investoři se i zde připravovali na měnové zasedání Fedu a britské referendum. Nicméně akcie Microsoftu klesly o 2,6 procenta kvůli koupi společnosti LinkedIn za 26,2 miliardy dolarů. Akcie LinkedIn včera posílily o neuvěřitelných 46,6 procenta. Americký akciový trh ztrácí třetí den v řadě. Index Dow Jones klesl o 0,7 procenta na 17 332,48 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,8 procenta na 2 079,06 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,9 procenta na 4 848,44 bodu.

Obchodníci očekávají, že americká centrální banka tento měsíc nezvedne úrokové sazby, sledovaný bude hlavně komentář Fedu po zasedání, který by mohl naznačit, co udělá banka příště. Janet Yellenová ve středu na tiskové konferenci rovněž představí nový ekonomický výhled. Tisková konference bude pro novináře příležitostí zeptat se na detaily ohledně budoucího vývoje americké monetární politiky.

  • Dnes nás čekají data inflace z Británie a informace o maloobchodních prodejích USA.

Americký akciový index S&P 500 vytvořil na týdenním grafu svíčkovou formaci s dlouhým horním knotem a malým tělem naznačující, že indexu u historických maxim došly síly. Lze očekávat korekci alespoň k první Fibonacciho úrovni 23,60. Nicméně příležitost vstoupit do krátkého obchodu by se mohla vytvořit na vyšších úrovních vzhledem k býčí divergenci na hodinovém grafu. 

Autor Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst