Market Color, aneb co se děje na forexovém trhu s analýzou indexu S&P500

Evropské burzy by měly i dnes pokračovat v poklesu, podobně jako Wall Street a Asie, vlivem rostoucích obav před měnovým zasedáním americké centrální banky (Fed) a britským referendem o setrvání v Evropské unii. Německý akciový index DAX se dopoledne obchoduje 1 procento v mínusu.

Dva průzkumy v pondělí ukázaly, že nálada ve Velké Británii se 9 dní před referendem přiklání k vystoupení země z Evropské unie poměrem 53 ku 47. Strach z potenciálního Brexit se aktuálně projevuje i na ceně indexu volatility VIX, který před blížícím se britským referendem prudce roste.

Zdroj: Reuters

Obavy ohledně výsledku britského referenda srazily včera britskou libru na 2měsíční minima proti americkému dolaru na hodnotu 1,4117, a naopak japonský jen, reprezentant bezpečného přístavu, posílil na 6týdenní maxima na 105,735 proti USD. Prolomení této hodnoty podpory pak dovede jen k 18měsíčním maximům proti USD na 105,55.  Britská libra proti japonskému jenu ztratila včera 1,2 procenta a klesla na hodnotu 149,50. Japonský ministr financí Taro Aso poslal včera investorům zprávu, že rozhodně jim odpoví, pokud budou přetrvávat spekulativní pohyby na měnových trzích. Navíc ve čtvrtek je zasedání japonské centrální banky (BoJ), která by se rovněž mohla slovně k aktuálně silnému jenu vyjádřit.

Akciové indexy na Wall Street v pondělí spadly o 0,7 až 0,9 procenta, když technologické opory Microsoft a Apple táhly indexy dolů a investoři se i zde připravovali na měnové zasedání Fedu a britské referendum. Nicméně akcie Microsoftu klesly o 2,6 procenta kvůli koupi společnosti LinkedIn za 26,2 miliardy dolarů. Akcie LinkedIn včera posílily o neuvěřitelných 46,6 procenta. Americký akciový trh ztrácí třetí den v řadě. Index Dow Jones klesl o 0,7 procenta na 17 332,48 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,8 procenta na 2 079,06 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,9 procenta na 4 848,44 bodu.

Obchodníci očekávají, že americká centrální banka tento měsíc nezvedne úrokové sazby, sledovaný bude hlavně komentář Fedu po zasedání, který by mohl naznačit, co udělá banka příště. Janet Yellenová ve středu na tiskové konferenci rovněž představí nový ekonomický výhled. Tisková konference bude pro novináře příležitostí zeptat se na detaily ohledně budoucího vývoje americké monetární politiky.

  • Dnes nás čekají data inflace z Británie a informace o maloobchodních prodejích USA.

Americký akciový index S&P 500 vytvořil na týdenním grafu svíčkovou formaci s dlouhým horním knotem a malým tělem naznačující, že indexu u historických maxim došly síly. Lze očekávat korekci alespoň k první Fibonacciho úrovni 23,60. Nicméně příležitost vstoupit do krátkého obchodu by se mohla vytvořit na vyšších úrovních vzhledem k býčí divergenci na hodinovém grafu. 

Autor Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti