Market Color, aneb co se děje na forexovém trhu

Americký dolar klesl k 5týdenním minimům proti koši měn, nejníže od 6. května. Americký dolar bude po šokujících pátečních výsledcích NFP pod prodejním tlakem, dokud investoři nezískají zpátky naději, že by Fed mohl na červencovém zasedání zvýšit úrokové sazby. Aktuální trh úrokových futures kalkuluje s touto možností na úrovni 26procentní pravděpodobnosti. Ještě před pátečními daty z amerického trhu práce to bylo přes 50 procent. Zvrat na dolaru může způsobit až zasedání americké centrální banky (Fed), které je na programu příští týden. Do té doby nejsou v makrokalendáři žádná makroekonomická data, která by trh přesvědčila, že americká ekonomika neztrácí růstové momentum.

Švýcarský frank posílil proti euru na hodnotu 1,0950, prvně za poslední měsíc. Sázky na posílení švýcarského franku rostou kvůli očekáváním, že Polsko přijme zákonná opatření na konverzi hypotečních úvěrů denominovaných ve francích do zlotých, což by způsobilo potřebu nakupovat franky ze strany polských institucí. Druhým důvodem jsou spekulace, že by se mohl zvýšit tlak na švýcarské měnové autority, aby méně intervenovali na devizových trzích. Poptávka po švýcarském franku je rovněž podpořena stupňujícími se obavami o Brexit.

Kanadský dolar posílil na měsíční maxima proti americkému dolaru poté, co se ceny ropy vyšplhaly nad 50 USD za barel. Nicméně kanadská ekonomika stále bojuje s následky požáru v Albertě. Ekonomové očekávají, že přírodní katastrofa ubere z HDP v druhém čtvrtletí 1,25 procenta.

Britská průmyslová produkce v dubnu překvapivě posílila o 2 procenta po velmi opatrném růstu v březnu ve výši 0,3 procenta. Dnešní výsledek je nejlepším meziměsíčním posílením průmyslu od července 2012. Výrobní produkce v dubnu také stoupla o 2,3 procenta oproti březnu. Nicméně sterling bude až do referenda o Brexitu (23. června) rukojmím výsledků předvolebních průzkumů, na něž bude reagovat s blížícím se termínem referenda stále citlivěji.

Hlavní událostí dnešního dne bude večerní zasedání novozélandské centrální banky. 9 z 23 ekonomů dotázaných společností Reuters očekává, že tamní centrální banka (RBNZ) dnes sníží základní úrokovou sazbu, zatímco 14 dotázaných předpokládá ponechání výše úrokové sazby na aktuální hodnotě 2,25 procenta. Kdyby RBNZ dnes snížila úrokovou sazbu, což je podle průzkumu mezi ekonomy událost částečně neočekávaná, a tedy nezapočtená do ceny NZD, novozélandský dolar by mohl v takovémto případě v noci oslabit.

Zítra ráno v 9:00 vás zveme na chat s analytikem na bossainfo.cz

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst