Market Color, aneb co se děje na forexovém trhu

Americký dolar klesl k 5týdenním minimům proti koši měn, nejníže od 6. května. Americký dolar bude po šokujících pátečních výsledcích NFP pod prodejním tlakem, dokud investoři nezískají zpátky naději, že by Fed mohl na červencovém zasedání zvýšit úrokové sazby. Aktuální trh úrokových futures kalkuluje s touto možností na úrovni 26procentní pravděpodobnosti. Ještě před pátečními daty z amerického trhu práce to bylo přes 50 procent. Zvrat na dolaru může způsobit až zasedání americké centrální banky (Fed), které je na programu příští týden. Do té doby nejsou v makrokalendáři žádná makroekonomická data, která by trh přesvědčila, že americká ekonomika neztrácí růstové momentum.

Švýcarský frank posílil proti euru na hodnotu 1,0950, prvně za poslední měsíc. Sázky na posílení švýcarského franku rostou kvůli očekáváním, že Polsko přijme zákonná opatření na konverzi hypotečních úvěrů denominovaných ve francích do zlotých, což by způsobilo potřebu nakupovat franky ze strany polských institucí. Druhým důvodem jsou spekulace, že by se mohl zvýšit tlak na švýcarské měnové autority, aby méně intervenovali na devizových trzích. Poptávka po švýcarském franku je rovněž podpořena stupňujícími se obavami o Brexit.

Kanadský dolar posílil na měsíční maxima proti americkému dolaru poté, co se ceny ropy vyšplhaly nad 50 USD za barel. Nicméně kanadská ekonomika stále bojuje s následky požáru v Albertě. Ekonomové očekávají, že přírodní katastrofa ubere z HDP v druhém čtvrtletí 1,25 procenta.

Britská průmyslová produkce v dubnu překvapivě posílila o 2 procenta po velmi opatrném růstu v březnu ve výši 0,3 procenta. Dnešní výsledek je nejlepším meziměsíčním posílením průmyslu od července 2012. Výrobní produkce v dubnu také stoupla o 2,3 procenta oproti březnu. Nicméně sterling bude až do referenda o Brexitu (23. června) rukojmím výsledků předvolebních průzkumů, na něž bude reagovat s blížícím se termínem referenda stále citlivěji.

Hlavní událostí dnešního dne bude večerní zasedání novozélandské centrální banky. 9 z 23 ekonomů dotázaných společností Reuters očekává, že tamní centrální banka (RBNZ) dnes sníží základní úrokovou sazbu, zatímco 14 dotázaných předpokládá ponechání výše úrokové sazby na aktuální hodnotě 2,25 procenta. Kdyby RBNZ dnes snížila úrokovou sazbu, což je podle průzkumu mezi ekonomy událost částečně neočekávaná, a tedy nezapočtená do ceny NZD, novozélandský dolar by mohl v takovémto případě v noci oslabit.

Zítra ráno v 9:00 vás zveme na chat s analytikem na bossainfo.cz

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti