Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou USD/CAD

Americký akciový index S&P 500 v úterý ustoupil z rekordních hodnot, ale index Dow Jones prodloužil růstovou sérii na osm dní v řadě. Index Dow Jones posílil o 0,1 procenta 18 559,01 bodu na nový rekord, širší index S&P 500 oslabil 0,1 procenta na 2163,78 bodu a technologický Nasdaq Composite ubral 0,4 procenta na 5036,37 bodu.

Trhy včera zasáhla zpráva od Mezinárodního měnového fondu (MMF) o snížení výhledu pro globální ekonomický růst na příští dva roky kvůli nejistotě, jak ovlivní brexit ekonomiku Evropské unie a eurozóny. MMF očekává růst globální ekonomiky v roce 2016 na hodnotě 3,1 procenta a v roce 2017 ve výši 3,4 procenta, což je v obou případech o 0,1 procentního bodu méně, než dosud předpovídal.

Fond uvedl, že navzdory zlepšení v Japonsku a v Evropě a částečnému oživení cen komodit se po brexitu značně zvýšila nejistota, která si vybere svou daň na investicích, trzích a na spotřebitelské důvěře.

Výborná data z amerického trhu bydlení, o nichž jsme včera informovali, vedla k posílení amerického dolaru a zvýšení sázek na to, že Fed v prosinci zvýší základní úrokovou sazby. Po brexitu klesla pravděpodobnost tohoto kroku na 20 procent, aktuálně se pohybuje na úrovni 40 procent. Navíc hlavní redaktor listu Wall Street Journal Jon Hilsenrath, který se zaměřuje na Fed, včera napsal, že zářijové zvýšení sazeb ze strany Fedu je ve hře. Proti japonskému jenu americký dolar vystoupal na 106,53, když investoři očekávají, že japonská centrální banka (BoJ) na svém zasedání příští týden uvolní měnové podmínky.

Britská libra se dnes zotavuje z předchozích ztrát, když průzkum britské centrální banky (BoE) ukázal, že brexit by nemusel ostrovní ekonomice příliš uškodit. Podle průzkumu poptávka po úvěrech sice klesne a firmy sníží investice, avšak firmy neplánují v blízké době výrazně omezit kapitálové výdaje. Navíc míra nezaměstnanosti klesla v květnu na 4,9 procenta nejníže od roku 2005.

Novozélandský dolar je šestým dnem v řadě pod prodejním tlakem, protože rostou sázky, že centrální banka (RBNZ) sníží v srpnu úrokovou sazby z 2,25 procenta na 2 procenta. RBNZ v úterý aplikovala opatření na snížení poptávky po hypotečních úvěrech kvůli obavám o přehřátí nemovitostního trhu. Banka má dnes večer v 23:00 publikovat ekonomický výhled, který by mohl naznačit, zda je 11. srpna ve hře snížení úrokových sazeb. 

Měnový pár USD/CAD vytvořil na hodinovém grafu reverzní svíčkovou formaci pin bar, která naznačuje konec růstového trendu. Tato naše očekávání se potvrdí, když USD/CAD protne rostoucí trendovou linii směrem dolů. Převahu kanadského dolaru nad americkým signalizuje i divergence s oscilátorem MACD. 


Nejnovější analýzy