Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou ropy

Americký dolar oslabuje napříč celým trhem po vyjádření prezidenta sanfranciského Fedu Williamse. Ten uvedl, že americká centrální banka by mohla zvýšit inflační cíl a soustředit se více na ekonomický růst, který by mohl být podpořen fiskálními stimuly. Vyšší inflační cíl znamená uvolněnou měnovou politiku a zvýšení úrokových sazeb v nedohlednu. Americký dolar oslabil proti japonskému jenu o 1 procento a testuje klíčovou podporu 100,30.

USD klesl i proti euru na 1,1258, ztratil také 0,5 procenta proti australskému a o 0,7 procenta proti novozélandskému dolaru. Celkově dolar proti koši měn ztratil po slovech Williamse 0,6 procenta a index se obchoduje na úrovni 95,051 bodu.

Zápis ze srpnového zasedání australské centrální banky zopakoval, že snížení úrokové sazby o 0,25 procenta na 1,75 procenta bylo nutné pro podpoření ekonomického růstu. Banka (RBA) ponechala výhled pro inflaci, nezaměstnanost a ekonomický růst téměř nezměněný ve srovnání s květnovou prognózou, avšak naznačuje, že si je méně jistá růstovým momentem pracovního trhu. Zpomalování trhu práce by zabránilo růstu mezd, což je důležitý vstup pro inflaci. Dnes odpoledne bude aukce mléka na Novém Zélandu.

Kanadský dolar posílil na měsíční maxima proti americkému dolaru díky vyšší ceně ropy a horším výsledkům podnikatelské nálady ve státě New York. Kanadský dolar má za sebou výbornou sérii 6 ziskových dní v řadě.

Index spotřebitelských cen (CPI) dnes vzrostl v červenci meziročně o 0,6 procenta, čímž o 0,1 procenta překonal červnové výsledky i očekávání trhu. Jde o nejrychlejší růst cen od listopadu 2014. Inflaci se na ostrovech daří i díky levné libře, která oslabila po referendu o brexitu. Nicméně dnešní data o silnějším růstu inflace a slabý americký dolar se postaraly o to, že libra se udržela nad brexitovými minimy 1,2890 a míří nahoru.

Cena ropy posílila od začátku měsíce o 15 procent a přiblížila se k trendové linii, která spojuje předchozí vrcholy, nyní ji čeká test několika významných rezistencí, a to už zmiňované trendové linie a Fibonacciho hladiny 61,80, kde rovněž leží předchozí maxima (47 USD) z července.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy