Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou NZD/USD

Akcie na Wall Street zahájily v pondělí obchodování nepatrně níž, když ceny ropy klesaly nejvíce za čtyři týdny a dolar posiloval v sázkách na zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) v příštích měsících. Pokles ceny ropy oslabil energetické akciové tituly a lehce převážil nad silným růstem biotechnologických akcií. Biotechnologie dostaly podporu od společnosti Pfizer, která v pondělí oznámila, že koupí výrobce přípravků proti rakovině Medivation, zhruba za 14 miliard dolarů, aby posílila své onkologické portfolio.

Index Dow Jones klesl o 0,1 procenta na 18 529,42 bodu, širší index S&P 500 ubral rovněž 0,1 procenta a zavřel na 2182,64 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,1 procenta na 5 244,60 bodu. Výsledková sezóna se chýlí ke konci a akcioví investoři obracejí pozornost na očekávaný páteční projev prezidentky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Možnost bezprostředního utažení sazeb zvýšily víkendové komentáře viceprezidenta Fedu Stanley Fischera, který řekl, že americká ekonomika má blízko k dosažení cílů pro zaměstnanost a inflaci. Prezident newyorského Fedu a člen bankovní rady s trvalým hlasovacím právem William Dudley minulý týden také uvedl, že zvýšení sazeb již příští měsíc je možné. Nicméně trhy zatím nedávají těmto výrokům velkou váhu a zvýšení úrokových sazeb v září přisuzují jenom 12 procentní pravděpodobnost a 39 procent připadá na prosincové měnové zasedání Fedu.

Ceny ropy spadly o více jak 3 procenta, když Čína vystupňovala vývoz rafinérských produktů, američtí producenti navýšili počet vrtů osmým týdnem v řadě a objevila se vyhlídka na zvýšení vývozu z Iráku a Nigérie.

Největší pohyb zaznamenal v úterý ráno novozélandský dolar, který posílil o 1 procento proti americkému dolaru (NZD/USD) na hodnotu 0,7399 poté, co guvernér centrální banky Graeme Wheeler uvedl, že nevidí potřebu pro rychlé snižování úrokových sazeb. RBNZ naposledy snížila úrokové sazby v srpnu o 25 bazických bodů na rekordní minimum 2,00 procenta. Tehdy banka řekla, že další snižování sazeb v průběhu roku je možné, což dnes Wheeler vyvrátil.

Britská libra posílila proti americkému dolaru na 1,3200, když investoři začali snižovat sázky na oslabení sterlingu po lepších makroekonomických výsledcích z předchozího týdne. Páteční data CFTO (Commodity Futures Trading Commission) ukázala, že čisté krátké pozice na libře se vyšplhaly na maxima (94 238 kontraktů), což ukazuje na přeprodanost libry. Na libře je proto možné očekávat "short squeeze". 

Novozélandský dolar po slovech guvernéra Wheelera posílil proti americkému dolaru k rezistenci 0,7320, s níž v minulosti několikrát neúspěšně bojoval. Dlouhé horní knoty hodinových svíček ukazují na silný boj s touto cenovou hladinou a její odmítaní. Dnešní zavírací cena by mohla prozradit, jakým směrem se NZD vypraví. Prodejní signály hledejme až po opuštění rostoucího kanálu. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy