Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/USD

Americké burzy ve středu uzavřely níž, když oslabily zejména akcie energetik ve stopách poklesu cen ropy, která oslabila o 3 procenta. Index Dow Jones ve středu klesl o 0,3 procenta na 18 400,88 bodu, širší index S&P 500 odepsal včera 0,2 procenta na 2170,95 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,2 procenta na 5213,22 bodu.

Index S&P 500 zaznamenal za srpen měsíční, i když nepatrnou ztrátu ve výši 0,1 procenta, první od února. Technologický index Nasdaq v srpnu posílil o 1 procento. Evropské burzy dnes rostou a zahájily tak nový měsíc v pozitivním duchu, když se ze včerejších ztrát zotavily tituly v oblasti komodit.

Růst továren v eurozóně v srpnu zpomalil, přičemž převážnou část expanze stále zajišťuje sever regionu, ukázal dnes finální výsledek indexu PMI. Ukazatel rovněž naznačil, že je možné další ochlazení v průmyslu v září poté, co se nové objednávky propadly na jeden a půlleté minimum. Ukazatel nových objednávek spadl na 51,4 bodu z 52,2 bodu za červenec.

Hlavními tahouny byly opět Německo, Nizozemsko a Rakousko. Zbytek bloku vykresluje chmurnější obrázek. Zpracovatelský sektor ve Francii a Itálii klesá, v Řecku stagnuje a ve Španělsku a Irsku roste nejpomaleji od poloviny roku 2013.

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny podle průzkumu společnosti Markit minulý měsíc klesl na 51,7 bodu z 52,0 bodů za červenec. Nepatrně tak zaostal za rychlým odhadem z druhé poloviny srpna ve výši 51,8 bodu. Celkový složený index za eurozónu vyjde v pondělí.

Britský index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dnes nečekaně vyskočil na 10měsíční maxima 53,3 bodu a velmi rychle se vzpamatoval z pobrexitového šoku, který snížil jeho hodnotu v červenci na 48,3 bodu. Britská libra následně posílila proti americkému dolaru o 1 procento na 1,3267 a proti euru vyskočila na měsíční maxima na 84,125.

Dnešní výsledek indexu PMI zaznamenal nejvyšší měsíční růst (5 bodů) v 25leté historii indexu. Dnešní výsledek britského indexu PMI odvrátil strašidelný scénář ohledně budoucnosti britské ekonomiky po referendu o brexitu. Trhy i britská centrální banka dostaly znamení, že momentálně nebude potřeba další podpora ostrovní ekonomiky ze strany britské centrální banky.

Britská libra na páru s americkým dolarem vytvořila druhý měsíc v řadě svíčkou formaci, kterou dává najevo, že už dále nechce oslabovat proti americkému dolaru. Měsíční svíčky reflektují dlouhý časový horizont, nicméně odmítnutí klesat níže pod 1,30 je pro nás jasným signálem, že GBP/USD už pravděpodobně definitivně započetlo brexit.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy