Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/USD

Prezidentka Fedu Janet Yellenová v pátek uvedla, že argumenty pro zvýšení sazeb sílí, ale nenaznačila, kdy by tak centrální banka mohla učinit. Viceprezident Stanley Fischer v rozhovoru pro CNBC však ještě téhož dne naznačil, že tento krok je možný už na zasedání centrální banky příští měsíc. Pravděpodobnost zvýšení sazeb v září vyskočila na 36 procent z 21 procent, zatímco šance tohoto kroku v prosinci se zvedla na 60 procent ze 41,4 procenta.

Stanley Fischer potvrdil všeobecný názor bankovní rady (FOMC), že ekonomika v poslední době posílila a že úrokové sazby by se měly postupně zvedat, a to možná už příští měsíc, potvrdí-li sílu americké ekonomiky páteční zpráva z trhu práce (NFP). Fed v několika minulých měsících značně kolísal v názoru, zda zvýšit úrokové sazby ještě letos, čímž držel kurz dolaru v šachu. Fischer nicméně řekl, že páteční údaje o tvorbě nových pracovních míst v srpnu (NFP) budou pravděpodobně klíčové pro rozhodnutí ohledně utažení sazeb v blízké době.

Pondělní údaje ukázaly, že výdaje amerických spotřebitelů, které představují dvě třetiny výkonu ekonomiky Spojených států, se v červenci zvýšily čtvrtý měsíc v řadě, díky silné poptávce po automobilech. Spotřebitelské výdaje minulý měsíc stouply o 0,3 procenta po mírně vzestupně revidovaném růstu o 0,5 procenta za červen. Výsledek naplnil očekávání analytiků. Spotřebitelské výdaje si udržují tempo z druhého kvartálu, kdy na roční bázi rostly o 4,4 procenta, nejrychleji téměř za dva roky, což pomohlo kompenzovat prudký pokles zásob podniků i trvalý útlum podnikových investic v ukazateli HDP.

Data o spotřebitelských výdajích za červenec spolu se zprávami o zahraničním obchodu, průmyslové výrobě, zboží dlouhodobé spotřeby a bytové výstavbě ukazují na zrychlení ekonomického růstu na začátku třetího kvartálu.

Nicméně index výdajů na osobní spotřebu (PCE), oblíbený inflační ukazatel Fedu, meziročně vzrostl v červenci jen o 1,6 procenta, a setrval tak pod 2procentním cílem centrální banky.

Na informace ohledně vyšších spotřebitelských výdajů, které ukazují na zotavení ekonomického růstu, reagovaly americké akciové trhy kladně a rychle zapomněly na blížící se zvýšení sazeb. Nejvíce se v pondělí dařilo cyklickým akciím navázaným na ekonomický růst. Index Dow Jones posílil o 0,6 procenta na 18 502,99 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,5 procenta na 2 180,38 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,4 procenta na 5 232,33 bodu.

Americký dolar v pondělí posílil na dvoutýdenní maximum k euru (EUR/USD) a třítýdenní vrchol vůči jenu (USD/JPY) po dobrých makroekonomických výsledcích a pátečních slovech Janet Yellenové a Stanleyho Fischera. Výnosy amerických státních dluhopisů vyskočily na nejvyšší úroveň od června.

Silný americký dolar zastavil růst britské libry. Rozsah měnového páru GBP/USD se po referendu o brexitu zmenšuje a sterling konsoliduje v trojúhelníkové formaci. Zajímavá makroekonomická data budou zveřejněna až ke konci týdne (PMI indexy z Británie ze sektorů stavebnictví a výroby a z USA ze sektoru výroby) a data z amerického trhu práce v pátek (NFP).

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy