Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/USD

Americké akcie ukončily středeční seanci s mírnými zisky poté, co zápis z posledního měnového jednání americké centrální banky (Fed) ukázal, že hlasující členové měnového výboru mají rozdílné názory na načasování růstu úrokových sazeb.

Centrální bankéři se shodovali, že před zvýšením úrokových sazeb potřebují vidět více pozitivních makrodat. Někteří očekávají, že sazby bude potřeba zvednout brzy, vzhledem k vývoji trhu práce, který se blíží k plné zaměstnanosti, jiní by raději počkali kvůli pomalu rostoucí inflaci.

Zápis potvrdil to, co si myslí většina investorů na trhu, tedy že bankovní výbor Fedu má rozdílné názory na načasování růstu úrokových sazeb. Index amerického dolaru reagoval na tyto informace oslabením na 7týdenní minima na hodnotu 94,385 bodů. Celkově ztrácí americký dolar tento týden 1,1 procenta z důvodu zklamání ohledně výhledu načasování zvýšení úrokových sazeb. Americký dolar se propadl proti japonskému jenu pod hodnotu 100,00, když dnes v skorých ranních hodinách testoval v průběhu asijské seance úroveň 99.55. I kdyby zvýšil Fed úrokové sazby v prosinci, investoři vědí, že pak bude opět dlouhá pauza.

Index Dow Jones stoupl ve středu o 0,1 procenta na 18 573,94 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,2 procenta na 2 182,22 bodu a technologický Nasdaq stagnoval na úrovni 5 228,657 bodu. Asijské akcie mimo Japonsko ve čtvrtek posilovaly o 0,7 procenta, japonský index Nikkei kvůli posilujícímu jenu zavřel poklesem o 1,6 procenta na téměř dvoutýdenním minimu.

Britská libra posílila ve čtvrtek o 0,9 procenta proti americkému dolaru na hodnotu 1,3150, což jsou 2týdenní maxima, když maloobchodní prodeje v červenci překonaly očekávání analytiků a ukázaly, že spotřebitelé se nebojí brexitu.  Po výsledcích referenda směle nakupují. Maloobchodní prodeje v červenci meziročně vzrostly o 5,9 procenta, což je o 1,7 procenta nad očekáváními trhu. Meziměsíčně stouply v červenci o 1,4 procenta, což je o 1,2 procenta více, než si mysleli analytici. Britská libra posílila proti euru o 0,5 procenta na hodnotu 86,10.

Břitké libře se na páru s americkým dolarem podařilo udržet nad hodnotou podpory a minimy dosaženými po referendu o brexitu 1,2870. Lepší výsledky z trhu práce, inflace a dnešních maloobchodních prodejů se postaraly o posílení sterlingu. Úterní denní svíčka GBP/USD představuje převahu býků na trhu a vidíme, že se do ní vejdou pondělní, páteční i čtvrteční svíčka (předchozí 3 dny). Spolu s býčí divergencí očekáváme pokračování růstu GBP/USD. 


Nejnovější analýzy