Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/USD

Spotřebitelská důvěra skupiny Conference Board zveřejněna včera odpoledne ve Spojených státech v červenci oslabila, ale jen o 0,1 bodu ve srovnání s červnem, a navíc překonala o 1,7 bodu odhady trhu, když dosáhla hodnotu 97,3 bodu.

Pozitivní náladu si uchovávají i němečtí spotřebitelé. Ukazatel sentimentu spotřebitelů, jejž sestavuje institut GfK na základě průzkumu mezi zhruba 2000 Němci, klesl po brexitu jen o 0,1 bodu na 10,0 bodu z červencových 10,1 bodu. Jen zhruba polovina dotázaných Němců předpokládá, že německá ekonomika pocítí dopady brexitu.

Včera zasedala Maďarská centrální banka (MNB), která ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na rekordním dně 0,9 procenta. Banka současně ponechala beze změny depozitní sazbu na minus 0,05 procenta a výpůjční sazbu na 1,15 procenta. MNB před dvěma týdny oznámila, že tendry pro tříměsíční vklady komerčních bank u centrální banky se budou od srpna konat jen jednou měsíčně, nikoli jednou týdně jako doposud, přičemž od října začne objem těchto vkladů omezovat. Toto opatření má banky přimět, aby raději nabízely levnější úvěry domácnostem a podnikům a nakupovaly státní dluhopisy.

Australský index spotřebitelských cen (CPI) rostl v druhém čtvrtletí nejpomaleji v meziročním srovnání od roku 1999, a to tempem 1 procenta. Jádrová inflace zůstala na úrovni 1,5 procenta, což je hodnota pod inflačním cílem centrální banky (RBA) stanoveným v rozmezí 2 až 3 procent. RBA už v květnu reagovala na pomaleji rostoucí cenovou hladinu poklesem úrokových sazeb z 2 na 1,75 procenta. Ačkoliv australská ekonomika roste solidním tempem 3,1 procenta, nedaří se ji uniknout deflačním tlakům, které postihují všechny rozvinuté ekonomiky. Finanční trhy po datech inflace sázejí s 50 procentní pravděpodobnosti, že RBA sníží na srpnovém zasedání úrokovou sazbu o 0,25 procenta.

Dnes končí dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), která ve 20:00 zveřejní výši úrokových sazeb a krátkou zprávu k aktuálnímu stavu měnové politiky. Finanční trhy nečekají, že by banka dnes zvýšila úrokovou sazbu, dávají tomuto scénáři šanci jen na úrovni 2,4 procentní pravděpodobnosti. Avšak zápis bude podroben pečlivému testu každého slova, aby se ujistili, že banka letos skutečně stále zamýšlí zvýšit úrokové sazby.

Britská libra proti americkému dolaru svádí souboj s úrovní podpory 1,3080, která drží sterling nad vodou. Pohyb v trojúhelníku však bude tlačit na GBP/USD, aby se rozhodl, kterým směrem se vydá. Propad pod podporu 1,3080 by signalizoval test předchozích minim. Klíčovou roli může sehrát dnešní zasedání Fedu.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti