Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/USD

Spotřebitelská důvěra skupiny Conference Board zveřejněna včera odpoledne ve Spojených státech v červenci oslabila, ale jen o 0,1 bodu ve srovnání s červnem, a navíc překonala o 1,7 bodu odhady trhu, když dosáhla hodnotu 97,3 bodu.

Pozitivní náladu si uchovávají i němečtí spotřebitelé. Ukazatel sentimentu spotřebitelů, jejž sestavuje institut GfK na základě průzkumu mezi zhruba 2000 Němci, klesl po brexitu jen o 0,1 bodu na 10,0 bodu z červencových 10,1 bodu. Jen zhruba polovina dotázaných Němců předpokládá, že německá ekonomika pocítí dopady brexitu.

Včera zasedala Maďarská centrální banka (MNB), která ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny na rekordním dně 0,9 procenta. Banka současně ponechala beze změny depozitní sazbu na minus 0,05 procenta a výpůjční sazbu na 1,15 procenta. MNB před dvěma týdny oznámila, že tendry pro tříměsíční vklady komerčních bank u centrální banky se budou od srpna konat jen jednou měsíčně, nikoli jednou týdně jako doposud, přičemž od října začne objem těchto vkladů omezovat. Toto opatření má banky přimět, aby raději nabízely levnější úvěry domácnostem a podnikům a nakupovaly státní dluhopisy.

Australský index spotřebitelských cen (CPI) rostl v druhém čtvrtletí nejpomaleji v meziročním srovnání od roku 1999, a to tempem 1 procenta. Jádrová inflace zůstala na úrovni 1,5 procenta, což je hodnota pod inflačním cílem centrální banky (RBA) stanoveným v rozmezí 2 až 3 procent. RBA už v květnu reagovala na pomaleji rostoucí cenovou hladinu poklesem úrokových sazeb z 2 na 1,75 procenta. Ačkoliv australská ekonomika roste solidním tempem 3,1 procenta, nedaří se ji uniknout deflačním tlakům, které postihují všechny rozvinuté ekonomiky. Finanční trhy po datech inflace sázejí s 50 procentní pravděpodobnosti, že RBA sníží na srpnovém zasedání úrokovou sazbu o 0,25 procenta.

Dnes končí dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), která ve 20:00 zveřejní výši úrokových sazeb a krátkou zprávu k aktuálnímu stavu měnové politiky. Finanční trhy nečekají, že by banka dnes zvýšila úrokovou sazbu, dávají tomuto scénáři šanci jen na úrovni 2,4 procentní pravděpodobnosti. Avšak zápis bude podroben pečlivému testu každého slova, aby se ujistili, že banka letos skutečně stále zamýšlí zvýšit úrokové sazby.

Britská libra proti americkému dolaru svádí souboj s úrovní podpory 1,3080, která drží sterling nad vodou. Pohyb v trojúhelníku však bude tlačit na GBP/USD, aby se rozhodl, kterým směrem se vydá. Propad pod podporu 1,3080 by signalizoval test předchozích minim. Klíčovou roli může sehrát dnešní zasedání Fedu.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti

12.10.2018

10:13

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát.

Podrobnosti