Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/JPY

Viceprezident americké centrální banky (Fed) Stanley Fischer včera v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že americký trh práce je téměř v plné síle a tempo zvyšování úrokových sazeb centrální bankou bude záviset na tom, jak si povede ekonomika. Fischer se nevyjádřil k načasování příštího zvýšení sazeb, ale řekl, že tempo zvyšování sazeb volí bankovní rada na základě makroekonomických dat. Ačkoliv Fed už od března naznačuje, že letos zvedne sazby ještě dvakrát, investoři jsou vůči tomu skeptičtí. V pátek bude ve Spojených státech zveřejněna ostře sledovaná měsíční zpráva o zaměstnanosti. Trh čeká, že USA v srpnu vytvořily 180 000 nových pracovních míst.

Včerejší dobrá data o zlepšující se spotřebitelské důvěře USA vedla k posílení amerického dolaru proti japonskému jenu (USD/JPY) na nejvyšší hodnotu od 29. července na úroveň 103,23. Analýzu USD/JPY naleznete zde. Euro se obchoduje na 3týdenních minimech proti USD na 1,1153 a čeká na dnešní výsledek inflace eurozóny v 11:00. Silný americký dolar se projevuje i na kurzu australského dolaru, který se propadl nejníže od 2. srpna. Obchodníci australského dolaru by měli zítra ráno sledovat maloobchodní prodeje z Austrálie a kapitálové výdaje.

Německá inflace v srpnu oproti očekáváním zpomalila. Index harmonizovaných spotřebitelských cen (HICP) v srpnu meziročně stoupl o 0,3 procenta po červencovém růstu o 0,4 procenta. Výsledek naznačuje, že cenové tlaky v největší evropské ekonomice zůstávají slabé navzdory extrémně uvolněné měnové politice Evropské centrální banky (ECB). Analytici naopak čekali zrychlení růstu cen na 0,5 procenta. Evropská centrální banka (ECB) cílí inflaci na úroveň těsně pod 2 procenty.

Americké burzy v úterý klesly v čele se společností Apple poté, co jí Evropská komise nařídila vrátit daňovou podporu od irské vlády za zhruba 13 miliard eur, nicméně pokles trhů tlumily banky těžící z očekávání růstu úrokových sazeb. Index Dow Jones klesl o 0,3 procenta na 18 454,30 bodu, index S&P 500 ubral 0,2 procenta na 2 176,12 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,2 procenta na 5 222,99 bodu.

  • Dnes budou publikována data ADP z amerického trhu práce v 14:15, která se považují za předskokana pátečních dat NFP a index nákupních manažerů PMI z Chicaga. Obchodníci ropy by měli sledovat v 16:30 informace o zásobách americké ropy. Analýzu ropy naleznete zde. 

Měnový pár GBP/JPY naplňuje naši analýzu. Opustil klesající klín proražením směrem na sever a míří k první rezistenci v podobě Fibonacciho hodnoty 23,60. U této hodnoty budeme sledovat „price action“ a zda bude mít GBP/JPY dostatek sil k otestování Fibonacciho hodnoty 38,20.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy