Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou GBP/AUD

Akcie na Wall Street v pondělí ustoupily z rekordních úrovní s tím, jak nižší ceny ropy tížily akcie energetických společností a investoři čekají na výsledek měnového zasedání americké centrální banky. Ceny ropy v pondělí klesly na dvou a půlměsíční minimum v obavách, že trhy bude nějakou dobu dusit globální nadbytek této suroviny i rafinovaných produktů.

Včera se zastavil 9procentní růst amerického akciového trhu započatý 27. června 2016. Tento týden zveřejní svá hospodářská čísla za druhé čtvrtletí 190 společností z indexu S&P 500. Index Dow Jones klesl o 0,4 procenta na 18 493,06 bodu, širší index S&P oslabil o 0,3 procenta na 2 168,48 bodu a technologický Nasdaq ubral 0,1 procenta a zavřel na 5 097,63 bodech. Index energetického sektoru odepsal 2 procenta, nejvíce od konce června.

Bankovní rada Fedu (FOMC), která musela dosud odkládat rozhodnutí o dalším zvýšení sazeb, dnes zahájí dvoudenní zasedání, kde bude posuzovat, zda dokáže americká ekonomika takový krok v blízké době absorbovat. Měnové rozhodnutí banka oznámí ve středu ve 20:00. Finanční trh aktuálně započítává pravděpodobnost 14,7 procenta, že banka utáhne sazby už v září a 38,5 procenta, že tak učiní na prosincovém zasedání.

Japonský jen s přicházejícím měnovým zasedáním japonské centrální banky (BoJ) v pátek posiluje o 1 procento proti americkému dolaru, když investoři přehodnocují možnosti BoJ uvolnit měnovou politiku více, než je aktuálně nastavena. Tentokrát je středobodem pozornosti i japonská vláda, která by měla 2. srpna rozhodnout o velikosti fiskálních stimulů. Zatímco trh počítá s objemovým balíčkem 20 bilionů jenů,  japonský Nikkei odhaduje stimuly jenom v objemu 6 biliónů jenů. Takovéto číslo by bylo pro trh zklamáním a jen by ve výsledku mohl posílit.

Britská libra dnes klesla na 2týdenní minima proti americkému dolaru (GBP/USD), když Weale, jeden z členů britské bankovní rady, uvedl, že poslední britská makroekonomická data ho přesvědčila, že měnová politika by měla být okamžitě uvolněna, přičemž ještě předchozí týden tvrdil, že potřebuje více důkazů potvrzující ekonomickou slabost země. V interview se přiznal, že výsledky nákupních manažerů (index PMI) zveřejněné předchozí pátek byly mnohem horší, než očekával. Dodal, že červencový výsledek indexu PMI bude podstatný pro rozhodování centrální banky na zasedání příští týden. GBP/USD se od brexitu propadl o 12 procent.

GBP/AUD po výrocích Wealeho opustilo konsolidující vlajkovou formaci na páru s australským dolarem, což otevřelo měnovému páru cestu na jih a mohl by testovat minima ze začátku měsíce. Sterling dostane další impulz k poklesu, pokud se mu podaří překonat podporu 1,31 na páru s USD. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy