Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou EUR/AUD

Americký akciový trh se dnes opět propadl do červených čísel, když cena ropy pokračovala v poklesu a investoři přehodnocovali možnosti brzkého zvýšení amerických úrokových sazeb. Cena ropy dnes oslabuje přibližně o 2 procenta poté, co Mezinárodní energetická agentura (EIA) uvedla, že přebytek globální nabídky ropy bude pokračovat minimálně ještě v první polovině roku 2017.

Nálada německých analytiků a investorů zůstala v září beze změny oproti očekávanému zlepšení, ukázal dnes index ZEW. Z výsledku plyne, že analytici a ekonomové, kteří jsou dotazovaní ohledně výhledu vývoje největší ekonomiky eurozóny, zůstávají opatrní a nenasazují si ani po uklidnění situace kolem brexitu růžové brýle.

Německý index ZEW ekonomického sentimentu pro tento měsíc setrval na srpnové hodnotě 0,5 bodu. Ekonomové očekávali zvýšení na 2,5 bodu. Dílčí index hodnocení současných podmínek v září klesl na 55,1 bodu z 57,6 bodu za srpen, zatímco trh čekal snížení jen na 56,0 bodu.

Německý index harmonizovaných cen (HICP), srovnatelný s ostatními zeměmi EU, v srpnu podle konečných údajů meziměsíčně klesl o 0,1 procenta a meziročně zpomalil růst na 0,3 procenta z červencových 0,4 procenta, čímž se potvrdily předběžné údaje. Evropská centrální banka (ECB) cíluje inflaci na úroveň těsně pod 2 procenty, takže aktuální výsledek je daleko za cílem centrální banky.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se dnes setkal s podnikateli v Ostravě, kde řekl, že vidí jako pravděpodobný termín ukončení kurzového závazku období po prázdninách roku 2017. Rusnok dodal: "U exitu říkáme jasně, že pro nás je přijatelnější a žádoucí varianta být raději nad cílem, mírně, raději v tom horním pásmu toho inflačního koridoru než v tom dolním, protože tam chceme mít nějakou rezervu na to, co se bude dít potom."

Měnový pár EUR/AUD vytváří na denním grafu formaci obrácené hlava-ramena a dnes proráží silnou býčí svíčkou úroveň neckline, čímž si otevírá poměrně velký prostor pro další růst. EUR/AUD se pokoušel o proražení neckline úrovně už včera, avšak neúspěšně. Zdá se, že dnes se mu daří mnohem lépe. Počkejme si však na definitivní zavírací cenu. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy