Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou CAD/JPY

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily s tím, jak se cena ropy Brent vyhoupla nad úroveň 50 dolarů za barel a podpořila cenu energetických akcií. Index Dow Jones stoupl o 0,1 procenta na 18 597,70 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,2 procenta na 2 187,02 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,2 procenta na 5 240,145 bodu.

Americký dolar se včera nedokázal postavit na nohy a propadl se proti euru na 8týdenní minima. V noci se měnový pár vyšplhal na 1,1366, nejvýše od britského referenda o brexitu. Americký dolar se dostal do nelítosti investorů, když červencový zápis ze zasedání Fedu ukázal na názorovou nejednotu členů bankovní rady ohledně termínu zvýšení úrokových sazeb. Náladu včera nevylepšily ani kladné výsledky trhu práce a vyšší index podnikatelské aktivity oblasti Philadelphie.

Dalším mezníkem je nyní konference v Jackson Hole, která se koná příští víkend. Této velké ekonomické události se účastní i Janet Yellenová, která by mohla osvětlit myšlení centrální banky a dát jasnější vodítko pro termín zvýšení úrokových sazeb. Index amerického dolaru zatím tento týden ztratil proti koši měn 1,4 procenta a klesl na hodnotu 94,077 bodu.

Australský dolar klesl proti americkému dolaru v průběhu asijské obchodní seance o 0,6 procenta na hodnotu 0,7640, když agentura Moodys snížila svůj výhled pro australské banky kvůli pomalejšímu růstu zisků bankovních domů. Australský dolar tento týden zatím odepisuje 0,7 procenta zisku proti americkému dolaru a 1 procento proti novozélandskému dolaru. Snížení výhledu pro australské banky se negativně projevil i na novozélandském dolaru, protože většina novozélandských bank je vlastněna právě australskými.

Dnes odpoledne v 14:30 budou publikována kanadská data inflace a maloobchodních prodejů. Kanadský dolar se pohybuje ve vlajkové formaci na páru s japonským jenem. CAD/JPY konsoliduje v rostoucí vlajce předchozí pokles, který se zastavil u významné hodnoty podporu 76,85, kterou se snažil kanadský dolar v minulosti pokořit už několikrát, avšak zatím neúspěšně. Podle technické analýzy by měla být vlajka protnuta směrem dolů a pak čekáme testování úrovně podpory 76,85.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy