Market Color aneb co se děje na finančním trhu s analýzou amerického dolaru

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států v červenci zpomalila výrazněji, než se čekalo. Index nákupních manažerů (PMI), který sestavuje pro americký trh Institut řízení zásob (ISM) v červenci klesl na 52,6 bodu z červnových 53,2 bodu. Ekonomové očekávali za červenec snížení ukazatele jenom na 53,0 bodů. Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu aktivity v sektoru amerických továren a index se nad ní vrátil letos v březnu po šesti měsících poklesu v řadě.

Když se podíváme na jednotlivé složky indexu, tak objevíme pozitivní i negativní informace o americké ekonomice. Dobrou zprávou je, že subindex nových objednávek se vyvíjí rostoucím směrem, naopak index zaměstnanosti klesl z červnových 50,4 bodu na 49,4 bodu, tedy pod klíčovou hodnotu 50. Když se podíváme do jednotlivých regionů Spojených států, tak nejhůře je na tom z pohledu indexu středozápad, oblast úzce spojená s těžbou ropy.

Americký dolar se po horších výsledcích indexu PMI propadl na 3týdenní minima. Polínko do ohně výprodeje na americkém dolaru přidala i zpráva o 0,6 procentním meziměsíčním poklesu stavebních výdajů v červnu, což je největší pokles za poslední dva roky. Horší makroekonomická data zvyšují sázky na to, že Fed bude dále odkládat zvýšení úrokových sazeb.

Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 v pondělí uzavřely mírně oslabené, když energetické tituly zatížil pokles cen ropy. Americká ropa WTI se včera propadla pod hodnotu 40 USD za barel, nejníže od dubna.

Australská centrální banka (RBA) dnes ráno snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na historické minimum 1,50 procenta. Jde o druhé snížení úrokové sazby v letošním roce a finanční trhy aktuálně počítají s 68 procentní pravděpodobností, že RBA sníží úrokové sazby letos ještě jednou. Více o dalších záměrech centrální banky se dozvíme v pátek, kdy bude zveřejněn zápis z tohoto zasedání.

Australská centrální banka svými kroky bojuje proti pomalu rostoucí cenové hladině a rovněž se snaží zabránit tomu, aby hodnota australského dolaru zbytečně posilovala díky mnohem vyšším úrokovým sazbám, než mají jiné vyspělé ekonomiky. Australská ekonomika bojuje se zpomalením Číny a silná měna by ji v exportu nepomohla. Analýzu AUD/USD naleznete zde.

Index amerického dolaru bojuje s předchozími minimy a hodnotou 95,25 bodu. Její prolomení otevře USD pravděpodobně cestu k hodnotě 93,443. Důležité makroekonomické události z USA budou zveřejněny zítra, a to ADP a PMI ISM ze sektoru služeb. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst