Market Color, aneb co se děje na finančním trhu, analýza ropy

Japonský jen (JPY) se dostal dnes ráno opět pro prodejní tlak, když Takatoshi Ito, přední akademik a blízký poradce guvernéra centrální banky Kurody, uvedl, že japonská centrální banka (BoJ) pravděpodobně zvýší měnové stimuly v červnu nebo v červenci. Díky těmto slovům dolar po včerejším výprodeji opět získal půdu pod nohama.

Dnes je v centru pozornosti investorů britská libra kvůli zasedání tamní centrální banky (BoE) v 13:00. Centrální banka s velkou pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny, avšak publikuje aktuální inflační zprávu, v níž představí výhled pro ekonomický růst a inflaci. Následně probíhá v 13:45 tisková konference, na níž představní Mark Carney detaily obsahu inflační zprávy. Zajímavé bude, zda zmíní Mark Carney i téma červnového referenda, v němž se hlasuje o Brexitu. Centrální banka se zatím vyjádřila, že v období před a o referendu podpoří finanční trh dodatečnou likviditou, aby předešla zvýšené volatilitě a nestabilitě.

Australský dolar v ranním obchodování oslabil z 0,7374 na 0,7334 proti americkému dolaru. Pokles AUD byl způsoben hlavně oslabením měny na páru s NZD (AUD/NZD), když klesly sázky na snížení úrokových sazeb z 90 na 76 procent na zasedání centrální banky 9. června. AUD ztratil proti NZV v noci 0,5 procenta, klesl z hodnoty 1,0920 na cenu 1,0750. Ačkoliv sázky na pokles úrokových sazeb na Novém Zélandu klesly, v Austrálii se stále počítá ještě s jedním snížením do konce letošního roku.

Americké zásoby ropy zveřejněny agenturou EIA, včera prvně od března nečekaně klesly o 3,4 miliónu barelů, což způsobilo, že cena americké ropy WTI včera vyskočila o 1,57 USD za barel na 46,23 USD za barel, což kanadskému dolaru pomohlo opět získat převahu nad americkým dolarem. O této příležitosti jsme vás informovali ve včerejší analýze.

Dnes by se měla začít postupná obnova produkce ropy po požárech v Albertě, jež způsobily, pokles denní produkce o 1 milion barelů. Tento výpadek těžby se pravděpodobně projeví na horších hospodářských výsledcích Kanady v druhém čtvrtletí.

Americké burzy ve středu klesly, i navzdory růstu ceny ropy. Index Dow Jones zaznamenal nejhorší den od února. Důvodem byly slabé hospodářské výsledky společností Walt Disney a Macy's. Čísla podkopala důvěru investorů v klíčový spotřebitelský sektor americké ekonomiky.

Dow Jones ve středu klesl o 1,21 procenta na 17 711,12 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,96 procenta na 2 064,46 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,2 procenta, když uzavřel na úrovni na 4 760,69 bodu.

Ropa na 4hodinovém grafu prorazila první hodnotu odporu 45,95, USD aktuálně se blíží k testu maxim z 29. dubna. 2016 na úrovni 46,75 USD. Proražení této hodnoty bude podle všeho záviset od vývoje amerického dolaru. Měnový index dolaru se nemůže rozhodnout, kterým směrem jít a odlepit se od Fibonacciho hodnoty návratnosti 23,60.

Graf: 4hodinový graf ropy WTI

Graf: Index amerického dolaru

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti