Market Color aneb co se děje na finančním trhu

Wall Street v úterý klesl z historických pondělních maxim, když komentáře představitelů americké centrální banky posílily spekulace o zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Prezident Federálního rezervního systému (Fed) v New Yorku William Dudley uvedl, že zářijové zvýšení sazeb je možné a prezident Fedu v Atlantě Dennis Lockhart řekl, že americká ekonomika je zřejmě dost silná na minimálně jedno, a možná i dvě zvýšení sazeb do konce roku. Dudley zmínil, že viditelné zvyšování mezd a silný trh práce mohou podpořit inflaci.

Včerejší výroky představitelů Fedu jsou očividně v kontrastu s pondělním vědeckým článkem Williamse, který se zamýšlel nad zvýšením inflačního cíle, čímž signalizoval přesný opak než jeho dva kolegové Dudley a Lockhart. V bankovní radě Fedu podle všeho chybí názorová jednotnost na úrokové sazby i směřování měnové politiky USA.

Výroky Dudleyho a Lockharta včera nakonec zmírnily oslabení amerického dolaru a zvýšily sázky trhu na růst úrokových sazeb na zasedání banky v září na 22 procent a v prosinci na 51 procent. Americký dolar včera nakonec stejně ztratil proti euru 0,7 procenta a otestoval hodnotu 1,1300. Americkému dolaru včera nepomohla ani data průmyslové produkce. Průmyslová výroba stoupla v červenci oproti červnu o 0,7 procenta, a překonala očekávání trhu o 0,3 procenta.

Trh nyní čeká na zápis z červencového měnového jednání Fedu, který by mohl naznačit, kdy centrální banka zvýší úrokové sazby, a jak vidí zdraví ekonomiky. Trvající očekávání nízkých sazeb pomáhalo v minulých dnech burzám na Wall Street dosáhnout nové rekordy.

Index Dow Jones včera spadl o 0,5 procenta na 18 552,02 bodu, index S&P 500 ztratil 0,6 procenta na 2 178,15 bodu a technologický Nasdaq ubral 0,7 procenta na 5 227,11 bodu. Asijské akcie mimo Japonsko ve středu klesaly o 0,3 procenta, japonský index Nikkei zavřel růstem o 0,9 procenta. Cena ropy WTI klesala kvůli obavám z výsledku jednání velkých producentů o opatřeních na podporu cen.

Novozélandský dolar má za sebou třetí ziskový den v řadě. Včera ho podpořila aukce mléka, v níž vzrostla cena komodity o 12,7 procenta. Pozitivní výsledek přinesla i čísla z tamního trhu práce. Míra nezaměstnanosti klesla v druhém čtvrtletí z 5,2 na 5,1 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2009.

Pro srovnání před finanční krizí byla nezaměstnanost na Novém Zélandu kolem 4,0 procenta. S nižší nezaměstnaností souvisí i rostoucí počet zaměstnaných lidí. Ve druhém čtvrtletí se jejich počet mezikvartálně zvýšil o 2,4 procenta. Novozélandská centrální banka očekává, že nezaměstnanost klesne do prvního kvartálu 2017 na 4,8 procenta a na 4,4 procenta o rok později. Zítra v brzkých ranních hodinách zveřejní údaje z pracovního trhu Austrálie.

Informace o pracovním trhu, první po referendu o brexitu, dnes zveřejnila i Velká Británie. Míra nezaměstnanosti se podle očekávání udržela v červenci na 4,9 procentech. Zklamáním byl pomalejší meziroční růst mezd. Mzdy sice v období květen – červenec rostly o 0,1 procenta rychleji než v období duben – červen, a to meziročně o 2,4 procenta, trh však čekal 2,5 procentní zvýšení. Pozitivní zprávou je, že klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 8 600. Čekal se naopak nárůst o 5 200. Britská libra se díky slabému americkému dolaru drží nad úrovní 1,30 (GBP/USD).

  • Odpoledne budou publikovány zásoby ropy a večer zápis z červencového zasedání Fedu.  

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy