Market Color aneb co se děje na finančním trhu

Americké burzy v pondělí nepatrně klesly a sestoupily z rekordních výšin, i když úvod obchodní seance se nesl v pozitivním duchu. Americkému akciovému trhu včera nepomohlo ani oživení na trhu s ropou. K zotavení cen ropy o 1 procento pomohla zpráva, že některé členské země OPEC obnovily rozhovory o omezení těžby.

Index Dow Jones klesl o 0,1 procenta na 18 529,29 bodu, širší index S&P 500 oslabil také o 0,1 procenta na 2 180,89 bodu a technologický Nasdaq ubral 0,15 procenta na 5 113,14 bodu. Nálada investorů a obchodní apetit po riziku byl v pátek povzbuzen výbornými výsledky amerického trhu práce, který v červenci vytvořil až 255 000 nový pracovních míst, čímž překonal odhady všech analytiků. Index S&P 500 za poslední měsíc už devětkrát překonal historické maximum.

Naopak cena zlata, tradičního bezpečného aktiva, v pondělí klesla na týdenní minimum a japonský jen zůstal slabý, což dokazuje, že trhy jsou nakloněny riziku.

Britská libra se dnes propadla pod hodnotu 1,30 proti americkému dolaru (GBP/USD) na 1měsíční minima, když McCafferty z bankovní rady britské centrální banky (BoE) uvedl pro Times, že ekonomika bude potřebovat mnohem více stimulů, než bylo přijato předchozí týden, když ekonomika zpomalí o tolik, kolik ji aktuálně předpovídají průzkumy mezi nákupními manažery. Taková slova od zastánce utažené měnové politiky (jestřábí) byla pro libru ránou.

Další úder ji přinesl pokles výrobní produkce v červenci o 0,3 procenta v meziměsíčním srovnání. Trh počítal se stagnací po 0,6 procentním propadu v květnu. Na druhé straně podle ukazatele BRC vzrostly maloobchodní prodeje v červenci meziročně o 1,1 procenta, což signalizuje, že obyvatelé se brexitu tolik nebojí a utrácejí, což je pro britskou ekonomiku důležité.

Americký dolar mírně posiluje, reflektuje rostoucí sázky na prosincové zvýšení sazeb po výborných pátečních datech NFP. Aktuálně trh kalkuluje s 50% pravděpodobností, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 0,75 procenta.

Zítra zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ). 24 z 25 dotázaných ekonomů očekává snížení základní úrokové sazby na 2,00 procenta. Pozor na zvýšenou volatilitu, kterou může způsobit nižší likvida kvůli státnímu svátku v Japonsku. Navíc trh oceňuje téměř se 100 procentní pravděpodobností ještě jedno snížení úrokových sazeb na konci letošního roku. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti