Market Color aneb co se děje na finančním trhu

Americké burzy v pondělí nepatrně klesly a sestoupily z rekordních výšin, i když úvod obchodní seance se nesl v pozitivním duchu. Americkému akciovému trhu včera nepomohlo ani oživení na trhu s ropou. K zotavení cen ropy o 1 procento pomohla zpráva, že některé členské země OPEC obnovily rozhovory o omezení těžby.

Index Dow Jones klesl o 0,1 procenta na 18 529,29 bodu, širší index S&P 500 oslabil také o 0,1 procenta na 2 180,89 bodu a technologický Nasdaq ubral 0,15 procenta na 5 113,14 bodu. Nálada investorů a obchodní apetit po riziku byl v pátek povzbuzen výbornými výsledky amerického trhu práce, který v červenci vytvořil až 255 000 nový pracovních míst, čímž překonal odhady všech analytiků. Index S&P 500 za poslední měsíc už devětkrát překonal historické maximum.

Naopak cena zlata, tradičního bezpečného aktiva, v pondělí klesla na týdenní minimum a japonský jen zůstal slabý, což dokazuje, že trhy jsou nakloněny riziku.

Britská libra se dnes propadla pod hodnotu 1,30 proti americkému dolaru (GBP/USD) na 1měsíční minima, když McCafferty z bankovní rady britské centrální banky (BoE) uvedl pro Times, že ekonomika bude potřebovat mnohem více stimulů, než bylo přijato předchozí týden, když ekonomika zpomalí o tolik, kolik ji aktuálně předpovídají průzkumy mezi nákupními manažery. Taková slova od zastánce utažené měnové politiky (jestřábí) byla pro libru ránou.

Další úder ji přinesl pokles výrobní produkce v červenci o 0,3 procenta v meziměsíčním srovnání. Trh počítal se stagnací po 0,6 procentním propadu v květnu. Na druhé straně podle ukazatele BRC vzrostly maloobchodní prodeje v červenci meziročně o 1,1 procenta, což signalizuje, že obyvatelé se brexitu tolik nebojí a utrácejí, což je pro britskou ekonomiku důležité.

Americký dolar mírně posiluje, reflektuje rostoucí sázky na prosincové zvýšení sazeb po výborných pátečních datech NFP. Aktuálně trh kalkuluje s 50% pravděpodobností, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na 0,75 procenta.

Zítra zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ). 24 z 25 dotázaných ekonomů očekává snížení základní úrokové sazby na 2,00 procenta. Pozor na zvýšenou volatilitu, kterou může způsobit nižší likvida kvůli státnímu svátku v Japonsku. Navíc trh oceňuje téměř se 100 procentní pravděpodobností ještě jedno snížení úrokových sazeb na konci letošního roku. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst