Market Color aneb co se děje na finančním trhu

Akcie na Wall Street ve středu mírně posílily a poslaly indexy Dow Jones a S&P 500 na nová historická maxima. Investoři věří v dobré výsledky firem, které by měly trhu pomáhat k dalšímu růstu. Index Dow Jones zavřel ve středu o 0,1 procenta výš na rekordním závěru 18 372,12 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,01 procenta na nový rekord 2 152,43 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,3 procenta na 5 005,73 bodu.

Akciovým trhům pomáhají i silná makroekonomická data ze Spojených států, která dala investorům důvod k nákupům akcií ze sektorů citlivých na ekonomický růst, což by mohlo burzám pomáhat růst i nadále. S rozbíhající se výsledkovou sezonou ve Spojených státech budou nyní investoři pozorně sledovat finanční výkazy a výhledy firem a posuzovat, zda jsou jejich tržní ohodnocení adekvátní. Evropské akcie dnes dopoledne vystoupaly na třítýdenní maxima taženy tituly navázanými na komodity.

Dnes se pozornost investorů obrací k měnovému zasedání britské centrální banky (BoE) v očekávání, že přistoupí ke snížení úrokových sazeb a později i ke kvantitativnímu uvolňování ve snaze ochránit ekonomiku od dopadu rozhodnutí svých občanů vystoupit z Evropské unie. Jediným otazníkem je, zda si banka tento krok neponechá na srpen, kdy bude mít v rukou novou ekonomickou prognózu (Inflační zprávu).

Uvolnění politického napětí v Japonsku a Velké Británii a vyhlídky na další stimulační opatření centrálních bank po rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie rovněž přispělo k částečnému zmírnění nejistoty na globálních trzích, což pociťuje hlavně japonský jen. Jen rovněž oslabuje v očekávání dalších stimulačních opatření.

V důsledku britského referenda o vystoupení z Evropské unie začalo narůstat riziko nižšího ekonomického růstu ve střední a východní Evropě. Ratingová agentura Standard & Poor's hodnotí s negativním výhledem Polsko, Chorvatsko a Černou horu.

Průmyslová produkce eurozóny v květnu klesla více, než se čekalo, tížena především propadem energetického sektoru. Po silných údajích za duben tak ekonomika bloku ubrala na tempu. Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně ubrala 1,2 procenta, zatímco meziročně stoupla o 0,5 procenta. Analytici očekávali meziměsíční pokles pouze o 0,8 procenta a meziroční růst o 1,4 procenta.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy