Market Color aneb co se děje na finančním trhu

Evropské akciové indexy si dnes dávají oddechový čas a po čtyřech silných růstových dnech stagnují. Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones včera vystoupaly na rekordní hodnoty na široce rostoucím trhu, když prudký obrat cen ropy nahoru podpořil energetické tituly. Index Nasdaq se dostal pro tento rok do plusu. Akcioví investoři očekávají další stimuly od centrálních bank na podporu britské, evropské a japonské ekonomiky, což podporuje nákupní apetit. Optimistickou náladu také povzbudil úspěšný start americké výsledkové sezóny.

K růstu indexu S&P 500 přispěly cyklické sektory citlivé na výkon ekonomiky jako technologie, materiály pro další výrobu a energetika. Podpořilo je očekávání, že růst amerického hospodářství byl v prvním čtvrtletí nejpomalejší a že nyní již stojí největší ekonomika na pevných nohách. Index Dow Jones včera stoupl o 0,7 procenta na hodnotu 18 347,67 bodu. Index S&P 500 posílil také o 0,7 procenta na 2 152,14 bodu a technologický Nasdaq vzrostl rovněž o 0,7 procenta na 5 022,82 bodu.

Japonský jen se včera propadl na 2 a půl týdenní minima, když japonský premiér Shinzo Abe o víkendu jednoznačně vyhrál volby do horní komory parlamentu. Shinzo Abe po vítězství oznámil zavedení fiskálního stimulačního balíčku. Velikost balíčku zatím není známa, premiér chce podpořit investice do infrastruktury, hlavně další výstavby rychlovlakové tratě.

Někteří investoři dokonce doufali, že setkání bývalého šéfa Fedu Bena Bernankeho a jeho japonského protějška Kurody povede ke shazování peněz z vrtulníku (helicopter money), když Bernanke vzkázal, že japonská centrální banka (BoJ) má ještě prostor na to, aby více podpořila ekonomiku. Nicméně tato očekávání byla později vyvrácena. Japonský jen si rovněž odlehčil díky oživení poptávky po rizikových aktivech, čemuž odpovídá růst akciových titulů.

Britské libře se včera dařilo, když se britským politikům podařilo najít nástupce Davida Camerona a politika, který vyvede zemi z Evropské unie. Theresa Mayová plánuje vytvořit speciální vládní skupinu, která uskuteční Brexit. Libra posílila o 1,7 procenta na 83,64 proti euru a o 1,9 procenta na úroveň 1,3246 proti americkému dolaru. Pro sterling bude klíčové zítřejší zasedání centrální banky (BoE), od nějž se čeká snížení základní úrokové sazby o 0,25 procenta. Guvernér Mark Carney včera uvedl, že chce dát firmám a domácnostem jasně najevo, že peníze jsou k dispozici, aby se nebály si vypůjčit.

Dnes je klíčovou událostí zasedání kanadské centrální banky, od níž se očekává holubičí tón. Analýzu kanadského dolaru naleznete zde

Michala Moravcova


Nejnovější analýzy