Mariovi Draghimu se nepovedlo oslabit euro

Bankovní rada Evropské centrální banky (ECB) dnes jednomyslně rozhodla, že nezmění současné nastavení měnové politiky a nestanoví ani přesné datum pro jednání o budoucích změnách stimulačního programu. Šéf centrální banky také řekl, že inflace, jejíž oživení je hlavním smyslem měnových stimulů, není tam, kde ji ECB chce mít. ECB jak již bylo uvedeno v pátek, nechce stanovit přesné datum, kdy bude jednat o změnách měnové politiky. Zatím uvádí jenom širší časový rámec, a to podzim. Při diskusích o změně programu QE bude klíčová inflace.

Banka dnes dokonce ponechala otevřené dveře pro zvýšení objemu programu nákupu aktiv, i navzdory tomu, že ekonomická situace v měnové unii se zlepšuje. Banka podržela úrokové sazby beze změny a zopakovala, že odkup aktiv v objemu 60 miliard eur měsíčně, který má trvat do prosince, se může navýšit nebo prodloužit, nebude-li výhled pro eurozónu příznivý. Mario Draghi se tak dnes jasně snažil chladit přehnaná očekávání, která dříve vyvolal ve svém červnovém projevu v portugalské Sintře.

Po vystoupení v Sinře výnosy 10letých německých dluhopisů vyletěly na dvojnásobné hodnoty a euro posílilo o 3 procenta proti USD. Další signály směrem k ukončení programu QE by tak mohly být kontraproduktivní, vyhnat vzhůru ceny půjček, a ohrozit tak mladé zotavení v eurozóně.

Nicméně euro jako kdyby dnes Draghiho neposlouchalo a i navzdory opatrnému komentáři posiluje proti americkému dolaru na 1,1630. Zdá se, že spekulace předbíhají realitu.

Na týdenním grafu CAD/JPY můžeme pozorovat obrácenou formaci hlava ramena, která testuje neckline úroveň. Proražení této rezistence by vedlo k posílení kanadského dolaru proti japonskému jenu.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy