Mario Draghi vyslal holubičí slova

Mario Draghi včera ve svém projevu před Evropským parlamentem uvedl, že rizika pro růst eurozóny se snižují a Evropská centrální banka (ECB) na svém příštím zasedání (8. června) přehodnotí výhled ekonomického růstu a inflace. Podle prezidenta ECB zůstávají jádrové inflační tlaky tlumené, hlavně kvůli nízkému růstu mezd, proto je zapotřebí, aby ECB nadále aplikovala uvolněnou měnovou politiku, která zahrnuje záporné úrokové sazby a nákupy aktiv celkem za 2,3 bilionu eur.

Podle slov Draghiho inflace i přes zotavování ekonomického růstu stále nejeví známky udržitelného růstu. Trh spekuluje, že po volbách ve Francii, ECB postupně ustoupí od dlouhodobého negativnějšího hodnocení ekonomické situace v eurozóně. Banka však pravděpodobně bude měnit svůj tón jen velmi postupně, neboť někteří tvůrci měnové politiky se obávají, že jakýkoli větší krok by mohl podnítit turbulence na finančních trzích.

Významnější změna v rétorice podle všeho přijde až na podzim, kdy se bude muset banka rozhodnout, zda prodlouží program nákupu aktiv ve stávajícím objemu do příštího roku, nebo jej začne utlumovat, nebo bude program v prosinci definitivně ukončen.

Mario Draghi včera svými holubičími slovy způsobil oslabení eura. Společná měna eurozóny také reaguje na dění v Itálii a Řecku. Matteo Renzi, bývalý italský premiér, se nechal slyšet, že parlamentní volby v třetí největší ekonomice eurozóny by se mohly konat již na podzim v termínu blízkém německým volbám. Euroskupina se nedomluvila na další finanční pomoci Řecku, což Aténám znemožňuje přístup na finanční trh se svými státními dluhopisy.

Analýzu EUR/USD naleznete zde. Technickou analýzu dalších měnových párů s eurem si můžete přečíst zde.

Australský dolar zůstává pod prodejním tlakem, který v březnu odstartoval výprodej železné rudy. Ta od poloviny března oslabila o 28 procent. Data o stavebních povoleních zveřejněná dnes ráno mohla někomu zlepšit náladu, avšak vyšší (4,4%) než očekávaný růst (3,2%) přišel po 10,3 procentním propadu v březnu. Meziročně klesl počet stavebních povolení v dubnu o 17,2 procenta. Novozélandská centrální banka dnes zveřejní zprávu o finanční stabilitě. V ní podle všeho upozorní na rizika spojená s trhem nemovitostí a kladně vyhodnotí vývoj na trhu s mlékem. 

Novozélandský dolar potřetí v řadě testuje rezistenci 0,7050, u níž včera vytvořil reverzní svíčkovou formaci pinbar, která signalizuje, že mu bude chybět síla k překonání této rezistence. Ideální by bylo, kdyby byla tato situace doplněna o divergenci s oscilátorem. I navzdory chybějící divergenci můžeme očekávat, že na měnovém páru NZD/USD převládnou medvědi. 


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy