Mario Draghi vidí budoucnost konečně trochu růžově

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. ECB nechala klíčovou úrokovou sazbu v záporném teritoriu (na minus 0,40 procenta). Hlavní refinanční sazba, která určuje cenu úvěrů v ekonomice, zůstala beze změny na 0,00 procenta. ECB zopakovala, že klíčové úrokové sazby zůstanou na současných či nižších úrovních po delší období a daleko za horizont čistých nákupů aktiv. ECB uvedla, že z měnového prohlášení byla odstraněna věta, která říkávala, že „bude-li zapotřebí pro dosažení inflačního cíle, pak bude Rada guvernérů konat s využitím všech nástrojů dostupných v rámci jejího mandátu“. Bankovní rada také diskutovala o možnosti vyjmutí zmínky o možném snížení úrokových sazeb. Tím banka podle slov Maria Draghiho signalizuje, že nemá onen pocit naléhavosti pro přijímání dalších kroků v boji s deflací.

ECB rovněž aktualizovala prognózu inflace na letošní rok na 1,7 procenta z 1,3 procenta, které předpokládala ještě v prosinci. Odhad inflace byl navýšen i pro příští rok 2018, a to z 1,5 na 1,7 procenta. Výhled pro rok 2019 zůstal na hodnotě 1,7 procenta. Evropská centrální banka také navýšila prognózu HDP pro letošní rok z 1,7 na 1,8 procenta. Příští rok by měl hrubý domácí produkt posílit o 1,7 procenta ve srovnání s prosincovou prognózou 1,6 procenta. Výhled pro rok 2018 zůstává na hodnotě 1,6 procenta.

Nicméně optimistická slova zakončil výrok, že nákupy aktiv, jejichž měsíční objem má být od dubna snížen o čtvrtinu, mohou být v případě méně příznivého výhledu navýšeny či prodlouženy. ECB plánuje být aktivní na trhu, aby podpořila zotavení v eurozóně. Situaci komplikují blížící se volby Německu, ve Francii a v Nizozemsku.

Mario Draghi říká, že je ještě brzy, abychom se těšili vítězství na inflační frontě. Jádrová inflace zůstává podle něj utlumená, bude růst jen postupně a zatím nejsou viditelné známky rostoucího trendu.

Měnový pár EUR/USD nedokázal ani po mírně pozitivních slovech Maria Draghiho překonat rezistenci 1,06180 a zůstal pod ní. Důvodem jsou pravděpodobně očekávání, že Fed příští týden zvýší úrokové sazby, což omezuje růst EUR/USD. Cena 1,0618 představuje neckline formace dvojitého dna. Nicméně pokud se bude měnový pár obchodovat pod touto úrovní, zůstávají medvědi v přesile a mohou testovat letošní minima.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy