Mario Draghi svým komentářem oslabil euro

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a neupravila ani parametry programu nákupů aktiv (QE). Depozitní úroková sazba, která je nyní všeobecně považována za hlavní nástroj úrokových sazeb, zůstala na úrovni -0,40 procenta a sazba pro refinanční operace zůstala na hodnotě 0,00 procenta.

Mario Draghi dnes na tiskové konferenci uvedl, že rychleji rostoucí inflace v eurozóně v prosinci a listopadu loňského roku byla tažená vyššími cenami energií a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by bylo tempo růstu cen udržitelné a nejsou vidět známky růstu jádrové inflace. Z tohoto důvodu banka plánuje provádět nákup aktiv minimálně do konce roku 2017. Bankovní rada zatím nediskutovala o scénáři dřívějšího ukončení nebo snížení objemu programu QE. Naopak Draghi zopakoval, že ECB je připravena program prodloužit, nebo objem nákupu aktiv navýšit, pokud bude ekonomika nebo inflace růst pod prognózou banky.

Euro po tiskové konferenci kleslo proti americkému dolaru o 0,25 procenta k hodnotě 1,0600. Draghi uvedl, že ekonomický růst v eurozóně bude brzdit nedostatek strukturálních reforem v členských státech eurozóny a že tyto by měly být urychleny. Euro po tiskové konferenci kleslo pod trendovou linii, nicméně stále se pevně drží v rostoucím kanálu. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy