Mario Draghi povzbudil euro, dolar čeká ve strachu na Yellenovou

Euro dnes posílilo na devítidenní maximum proti dolaru a výnosy dluhopisů zemí eurozóny stouply, když prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zdůraznil oživení ekonomiky. Uvedl, že všechny signály nyní ukazují na silnější a rozšířenější oživení v eurozóně. Navzdory tomu podle prezidenta ECB potřebuje ekonomika eurozóny stále výraznou monetární podporu ze strany ECB, aby inflace neztratila na dynamice a byla trvale udržitelná v střednědobém horizontu. Ačkoliv inflace nedosahuje cílová 2 procenta, Draghi uvedl, že deflační síly byly nahrazeny reflačními.

Euro posílilo proti dolaru na hodnotu 1,1252 EUR a po slovech Maria Draghiho se obchodovalo proti dolaru se ziskem 0,65 procenta v porovnání s pondělními hodnotami. Naopak dolar dnes oslaboval proti koši světových měn s tím, jak investoři čekají na vystoupení představitelů Federálního rezervního systému (Fed), v jejichž slovech budou hledat signály, zda americká centrální banka letos zvýší ještě jednou úrokové sazby. Představitelé Fedu naznačovali, že přehlíží současné zpomalení inflace a pokračují dále na trajektorii zvyšování úrokových sazeb.

Investoři jsou ale skeptičtí a připisují jenom 40procentní pravděpodobnost, že Fed zvýší své sazby na prosincovém jednání. Očekávání trhu jsou tak v rozporu s tím, co zatím říká samotná americká centrální banka, a to i kvůli slabým makroekonomickým datům, které přicházejí v poslední době z USA. Například nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu klesly o 1,1 procenta po dubnovém snížení o 0,9 procenta. Trh čekal pokles pouze o 0,6 procenta.

Objednávky kapitálových statků mimo resort obrany a letadel, sledované jako měřítko výdajových plánů podniků na vybavení, v květnu klesly o 0,2 procenta po dubnovém růstu o 0,2 procenta. Trh přitom čekal růst o 0,3 procenta. Výsledky tak naznačily, že zpracovatelský průmysl ztrácí v polovině druhého kvartálu hybnou sílu.

Prezidentka Fedu Janet Yellenová vystoupí v British Academy v Londýně 19:00. O dvě hodiny dříve, v 17:15 bude mluvit také v Londýně prezident Fedu ve Philadelphii Patrick Harker. Dolar proti koši světových měn dnes oslabuje o 0,4 procenta na 97,051 bodu.

Cena zlata stoupá od prosince v rostoucím kanálu, jehož dolní hranu aktuálně testuje. Pokud se zlatu podaří zůstat v kanálu, pak můžeme čekat pokračování rostoucího trendu a potenciálně i testování předchozích maxim.


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy