Mario Draghi pokračuje v holubičím tónu, Evropská komise mírně snížila výhled růstu HDP

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes v německé Bundesbance uvedl, že kdyby centrální banka zasáhla proti extrémně nízké inflaci příliš pozdě, bylo by to pro ekonomiku mnohem horší, než kdyby banka konala příliš brzy. Těmito slovy jasně naznačil, že je zapotřebí dále uvolnit měnovou politiku. Mario Draghi tak pokračuje ve své rétorice a připravuje si půdu pro březnové zasedání banky, na němž plánuje bankovní rada přehodnotit stávající program kvantitativního uvolňování (QE).

Mario Draghi se snažil vysvětlit konání ECB tím, že kdyby banka kvůli ropnému šoku zaujala postoj „počkáme a uvidíme“ a nechala nízkou inflaci zapustit kořeny, narušilo by to dlouhodobá očekávání, důvěryhodnost ECB a ve výsledku by tato situace vedla k trvalému tlaku na slabší ceny. V takovém případě by pak banka potřebovala mnohem uvolněnější měnovou politiku, aby to zvrátila.

ECB může dále snižovat depozitní sazby hlouběji do negativního teritoria, stejně jako navýšit objem měsíčního nákupu aktiv, který aktuálně představuje 60 miliard eur. ECB cílí inflaci na úroveň těsně pod 2 procenty. Tento cíl však podstřeluje už tři roky.

Evropská komise dnes mírně snížila výhled ekonomického růstu eurozóny kvůli zvýšeným globálním rizikům. Tahounem by měla zůstat domácí spotřeba. Ta posiluje díky slabému euru, levné ropě a dostupným úvěrům. Hrubý domácí produkt (HDP) 19členného bloku jednotné měny letos stoupne o 1,7 procenta po loňském růstu o 1,6 procenta. V roce 2017 by pak měla ekonomická expanze mírně zrychlit na 1,9 procenta. V listopadu komise předpokládala pro letošní rok růst HDP o 1,8 procenta. Údaj pro rok 2017 nezměnila. Za hlavní externí hrozby považuje komise pomalejší růst na rozvíjejících se trzích, jako je Čína, slabý globální obchod a geopolitická napětí v sousedství Evropy.

Levná ropa bude stále tlačit dolů spotřebitelské ceny (index CPI), přičemž pro letošní rok komise očekává meziroční inflaci na pouhém půl procentu. Evropská komise očekává, že v příštím roce růst cen zrychlí na 1,5 procenta, stále pod cílem ECB stanoveným těsně pod 2 procenty.


Nejnovější analýzy