Maloobchodní tržby klesají třetí měsíc v řadě

Maloobchodní tržby v USA nečekaně klesly třetí měsíc v řadě. Dá se tedy očekávat zpomalení spotřeby domácností oproti poslednímu kvartálu, kdy jsme byli svědky velkého růstu. Výsledky indikují, že spotřeba domácností, která největší částí domácí ekonomiky vykáže za první kvartál zpomalení. Výsledkem budou menší kapacity, které by působily na růst inflace. Ačkoliv jsme svědky několika slabších měsíců, co týče prodeje, trh práce si udržuje svou sílu. Rostoucí ohodnocení nemovitostí a nižší daně by měly podpořit stabilní růst domácí spotřeby. Očištěné maloobchodní tržby o automobily a pohonné hmoty rostly o 0,2%, což se nesetkalo o čekáváním, které bylo 0,3%. Celkové maloobchodní tržby za únor klesly o -0,1%, očekával se přitom růst o 0,3%. Ekonomové však zůstávají v klidu a horší čísla v roce 2018 pouze odrážejí razantní růst spotřeby za poslední kvartál. V pozadí zůstaly výsledky PPI za únor, to rostlo o 0,2%, což překonalo očekávání 0,1%. Americký dolar reagoval na zprávy nejdříve oslabením a poté začal razantně posilovat. Nyní se však ustálil na indexu amerického dolaru FUSD na úrovních z dnešního dopoledne. Výsledky rozvlnily většinu měnových páru s americkým dolarem. V korekci během dnešní seance pokračují akciové indexy a ropa.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti