Maloobchodní tržby klesají třetí měsíc v řadě

Maloobchodní tržby v USA nečekaně klesly třetí měsíc v řadě. Dá se tedy očekávat zpomalení spotřeby domácností oproti poslednímu kvartálu, kdy jsme byli svědky velkého růstu. Výsledky indikují, že spotřeba domácností, která největší částí domácí ekonomiky vykáže za první kvartál zpomalení. Výsledkem budou menší kapacity, které by působily na růst inflace. Ačkoliv jsme svědky několika slabších měsíců, co týče prodeje, trh práce si udržuje svou sílu. Rostoucí ohodnocení nemovitostí a nižší daně by měly podpořit stabilní růst domácí spotřeby. Očištěné maloobchodní tržby o automobily a pohonné hmoty rostly o 0,2%, což se nesetkalo o čekáváním, které bylo 0,3%. Celkové maloobchodní tržby za únor klesly o -0,1%, očekával se přitom růst o 0,3%. Ekonomové však zůstávají v klidu a horší čísla v roce 2018 pouze odrážejí razantní růst spotřeby za poslední kvartál. V pozadí zůstaly výsledky PPI za únor, to rostlo o 0,2%, což překonalo očekávání 0,1%. Americký dolar reagoval na zprávy nejdříve oslabením a poté začal razantně posilovat. Nyní se však ustálil na indexu amerického dolaru FUSD na úrovních z dnešního dopoledne. Výsledky rozvlnily většinu měnových páru s americkým dolarem. V korekci během dnešní seance pokračují akciové indexy a ropa.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti