Maloobchodní tržby klesají třetí měsíc v řadě

Maloobchodní tržby v USA nečekaně klesly třetí měsíc v řadě. Dá se tedy očekávat zpomalení spotřeby domácností oproti poslednímu kvartálu, kdy jsme byli svědky velkého růstu. Výsledky indikují, že spotřeba domácností, která největší částí domácí ekonomiky vykáže za první kvartál zpomalení. Výsledkem budou menší kapacity, které by působily na růst inflace. Ačkoliv jsme svědky několika slabších měsíců, co týče prodeje, trh práce si udržuje svou sílu. Rostoucí ohodnocení nemovitostí a nižší daně by měly podpořit stabilní růst domácí spotřeby. Očištěné maloobchodní tržby o automobily a pohonné hmoty rostly o 0,2%, což se nesetkalo o čekáváním, které bylo 0,3%. Celkové maloobchodní tržby za únor klesly o -0,1%, očekával se přitom růst o 0,3%. Ekonomové však zůstávají v klidu a horší čísla v roce 2018 pouze odrážejí razantní růst spotřeby za poslední kvartál. V pozadí zůstaly výsledky PPI za únor, to rostlo o 0,2%, což překonalo očekávání 0,1%. Americký dolar reagoval na zprávy nejdříve oslabením a poté začal razantně posilovat. Nyní se však ustálil na indexu amerického dolaru FUSD na úrovních z dnešního dopoledne. Výsledky rozvlnily většinu měnových páru s americkým dolarem. V korekci během dnešní seance pokračují akciové indexy a ropa.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti