Maloobchodní prodeje v USA zklamaly, tempo růstu HDP eurozóny zpomalilo na polovinu

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci nečekaně stagnovaly po růstu o 0,8 procenta za červen, revidovaném z původně uváděných 0,6 procenta. Na meziročním základě tržby vzrostly o 2,3 procenta. Američané omezili nákupy oděvů a dalšího zboží. Páteční data naznačují, že zpomalení spotřebitelských výdajů by mohla zchladit očekávání, že ekonomický růst ve třetím čtvrtletí zrychlí.

Jádrové maloobchodní prodeje, prodeje po vyloučení automobilů, benzinu, stavebních materiálů a stravovacích služeb, klesly o 0,3 procenta po zvýšení o 0,9 procenta v červnu. Tento ukazatel nejblíže odpovídá složce spotřebitelských výdajů v údajích o hrubém domácím produktu. Ekonomové očekávali růst celkových tržeb o 0,4 procenta a jádrových tržeb o 0,2 procenta.

Spotřebitelské výdaje dosáhly ve druhém kvartále svižného tempa růstu 4,2 procenta a kompenzovaly pokles zásob a negativní dopady nižších cen ropy na HDP. Avšak dnešní výsledky ukazují, že ekonomika se už nebude moci tak sebejistě opřít o tento ukazatel ve třetím kvartále.

Evropské burzy v pátek stagnují poté, co si v úvodu seance zapsaly čerstvé sedmitýdenní maximum. Evropská výsledková sezona za druhý kvartál vstupuje do závěrečné fáze. Výsledky doposud zveřejnilo 88 procent společností z indexu STOXX 600, z nichž 61 procent ziskem na akcii splnilo nebo překonalo očekávání trhu. Avšak jejich meziroční pokles zisku v průměru dosahuje zhruba 8 procent.

Nejširší evropský index STOXX 600 smazal už všechny ztráty, které utrpěl po britském referendu o odchodu z Evropské unie a tento týden si připisuje 1,6 procenta zisku, čímž míří k nejlepšímu týdennímu výkonu od poloviny července.

Hrubý domácí produkt (HDP) 19členného bloku jednotné měny ve druhém čtvrtletí mezikvartálně stoupl o 0,3 procenta a meziročně vzrostl o 1,6 procenta a potvrdil předběžný odhady z konce července. Tempo ekonomického růstu v eurozóně ve druhém čtvrtletí tak zpomalilo na polovinu po silném výkonu za první tři měsíce roku. Pro srovnání v prvním čtvrtletí HDP eurozóny vzrostl o 0,6 procenta na mezikvartálním a 1,7 procenta na meziročním základě.

Hrubý domácí produkt celé Evropské unie ve druhém kvartále stoupl mezikvartálně o 0,4 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Pokud jde o nejvýznamnější ekonomiky eurozóny, Německo v období od dubna do června mezikvartálně rostlo o 0,4 procenta, Španělsko o 0,7 procenta a Nizozemsko o 0,6 procenta. HDP Francie a Itálie, druhé a třetí největší ekonomiky bloku, naopak stagnoval.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy