Makroekonomická data PMI v Evropě a inflace v Británii dostaly své měny pod tlak

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI z Francie, Německa a EU, která opět zklamala a dostala lehce pod tlak evropskou měnu. Dále roste během dnešní seance nervozita na trzích, kdy se index VIX pohybuje nad 14 body a dostává pod tlak akciové trhy.

Index nákupních manažerů

Konkrétněji data PMI oproti očekávání klesla ve všech zmíněných zemích a kromě výrobního sektoru ve Francii, také ve všech sledovaných sektorech. Zatím se však nejedná o výraznější pokles, který by byl alarmující pro evropskou ekonomiku, je však dostatečný k tomu abychom mohli potvrdit, že fundament v EU se od konce minulého roku zhoršil. Do budoucna však nelze očekávat výraznější zpomalení, alespoň tak nelze usuzovat jen na základě výsledků PMI. Ty dopadly sice hůře, ale spíše se jedná pokles z vrcholu, který ekonomiky zažila koncem roku a nyní ekonomika dále roste, pouze pomalejším tempem. Nicméně výsledky zklamaly trhy dostatečně, aby dostaly pod tlak evropskou měnu, která vyčkávala na dnešní data s možnou vidinou zlepšujícího se makra, což by jí pomohlo k alespoň menším ziskům. Složené PMI v EU kleslo z 55.1 bodů na 54.1, odhad byl na 55 bodech.

Inflace v Británii

Inflace v Británii, stejně jako výsledky PMI v EU, trhy zklamala. Inflace totiž i přes rostoucí cenu ropy, což by se mělo časem projevit do růstu cen v několika sektorech, rostla pomaleji. Konkrétně meziročně inflace klesla z 2,5% na 2,4%, odhad byl na 2,5%. U jádrové inflace je jednalo o větší pokles a to z 2,3% na 2,1%, odhad byl na 2,2%. Opět sehrálo svou roli načasování velikonoc, kdy nejvýrazněji klesly ceny letenek. Rostoucí ceny benzínu však pokles dostatečně vykompenzovaly pokles v cenách letenek. Výrazně také rostly ceny za rekreaci a kulturu, konkrétně 3,5% v meziročním srovnání. Výsledky lehce vrhají stín na možné zvýšení sazeb, které by beztak mělo přijít alespoň 1x do konce letošního roku. Inflace by měla v následujících měsících zrychlit svůj růst a to především díky rostoucím cenám ropy, které se projeví do cen benzínu, ale i díky sezonním vlivům jako rostoucí ceny oblečení a přepravy, což by mělo tvořit ideální prostředí pro zvyšování úrokových sazeb. Britská libra se dostala nicméně pod tlak a pokračuje tak v klesajícím trendu, kdy jí však čeká do konce týdne ještě několik makroekonomických zpráv, které mohou případně zpomalit propad britské libry.

Graf: změny v růstu cen oproti minulému roku v jednotlivých sektorech (Zdroj: Office for National Statistics)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti