Libra pod tlakem, výrobní sektor v Německu hlásí zlepšení

Libra nevydržela na vyšších úrovních příliš dlouho a dnes dopoledne začala na většině měnových párech ztrácet. Důvodem byla horší data PMI z klíčového sektoru služeb. Pozitivně překvapila data z Německa, což rozvlnilo měnové páry s eurem. Donald Trump dnes řekl, že obchodní dohoda s Čínou je velmi blízko.

Britská libra dnes začala výrazně ztrácet poté, co byla zveřejněna čísla PMI za sektor služeb. Ten je pro britskou ekonomiku klíčový a zahrnuje přibližně 70% z celkového HDP. PMI kleslo po sedmi měsících zpět pod 50 bodů a sektor se tak opět nachází technicky vzato v kontrakci. Odložení brexitu na konec ledna nepomohlo výrazněji zlepšit sentiment, jelikož stále není jasná forma, jakou bude Británie opouštět unii.

Z Německa dnes dorazila další zajímavá data a dopadla o poznání lépe. Především zaujalo výrobní PMI, které stálo za několikanásobnými výprodeji na hlavní evropské měně. Za měsíc listopad však PMI stouplo na 43,8 bodů, čímž předčilo očekávání na 42,9 bodech. Vzápětí však dopadly hůře PMI za ostatní sektory, což znejistilo investory, zda se doopravdy lepší nálada v evropské ekonomice. První revize německého HDP za 3Q dopadla také dobře a udržela se na 0,1%, čímž zachránila ekonomiku od recese. Svým projevem dnes upozornila nová ředitelka ECB Christine Legarderová na potřebu fiskálního stimulu v eurozóně. Přidala, že je potřeba zvýšit tlak na investice do digitální infrastruktury a vzdělání. Vyzvala tak především evropské země, které disponují výrazným vládním přebytkem, jako je například Německo.

Velmi dobrou šanci uzavřít obchodní dohodu s Čínou mají aktuálně ve svých rukou podle amerického prezidenta Spojené státy. Zatímco se oba vyjednávací tábory snaží dojednat obchodní dohodu, Trump řekl televizi FOX, že za každou cenu nespěchá a upozornil vyšší vládní příjmy z cel za čínské dovozy.  Zároveň prohlásil, že pokud by nebylo jeho tlaku na Čínu, bylo by v Hong Kongu zabito již tisíce lidí, ale čínský prezident nechce narušit probíhající obchodní jednání. Akciové indexy dnes pouze drží dosavadní pozice poté, co v polovině týdne odevzdaly zisky po atakování nových historických maxim.

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy