Lepší prodeje v USA dále tlačí na růst dolaru

Dnes přišlo mnoho důležitých informací ze spousty evropských zemí. Shrňme ty nejzásadnější. Začalo se předběžnými výsledky HDP v Německu ve třetím kvartále. Pokles se předpokládal, ale byl ještě o něco značnější, než odhadoval trh (1,8 %). Sezónně neočištěný HDP vzrostl v posledním kvartále meziročně o 1,5 %. Dále se zveřejnil sledovaný sentiment index německého institutu ZEW. Ten  vzrostl na 13,8, což je více, než se čekalo (8,1). Akciový index Dax tyto zprávy nechal téměř bez povšimnutí, Euro reagovalo růstem.

Spoustu makroekonomických dat přišlo také z Velké Británie. Čekalo se hlavně na index spotřebitelských cen (CPI). Ten se snížil na pouhé 0,1 %, jádrová inflace potom na 1,2 %, což je pro Británii po zářijových lepších výsledcích zklamáním. Libra na to reagovala dalším poklesem.

V Eurozóně zůstal meziroční i mezikvartální HDP 3. kvartálu na svých hodnotách, což se předpokládalo. V České republice pak HDP ve 3. čtvrtletí stoupl meziročně o 1,9 % oproti odhadu trhu 2 %.

V USA se dnes čekalo na říjnové maloobchodní prodeje, které dopadly lépe a jsou tak pro americkou ekonomiku pozitivní zprávou. Čekal se pokles z 0,7 % na 0,5 %, ale nakonec prodeje dokonce vzrostly na 0,8 %. Výsledky podpořily další růst amerického dolaru.

Jak se dnešní dopolední optimismus na Euru přelil do pesimismu způsobený růstem amerického dolaru, zobrazuje dnešní pětiminutový graf EURUSD. Zároveň vidíme zajímavou obchodní příležitost. Odpoledne byla respektována trendová čára a rezistence 1,0744, která vznikla z dřívějšího supportu. Většina indikátorů ukazuje na přeprodanost, pokud se však trh nyní zkonsoliduje, může na trendové čáře přijít další výprodej.

Autor: Získejúčet.cz

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy