Kukuřice se vrací do předchozí rovnovážné oblasti

Kukuřice se vrací do předchozí rovnovážné oblasti

Cena kukuřice se v posledních týdnech drží v cenovém rozpětí 410 – 460 centů za bušl. Cena 410 centů za bušl je horní cenová hranice předchozí několikaleté rovnovážné oblasti.

Weekly graf kukuřice a zvýrazněná předchozí rovnovážná oblast

Kukuřici zasáhla zpráva o horším počasí v pěstitelských oblastech a její cena před několika týdny raketově vzrostla o téměř jednu třetinu.

Na měsíčním grafu jsme byly svědky tvorby pinbaru na horní hraně dlouhodobé oblasti hodnoty a trh se chová, jakoby se chtěl vrátit zpátky. Horní hrana oblasti hodnoty by se aktuálně měla chovat jako support a případný pokles ceny by mohl narazit na silný odpor.

 

Monthly graf kukuřice a Pinbar mimo oblast hodnoty

 

 

Nyní se podíváme, jak vypadá situace z pohledu techniky COT.

 

COT index

COT index se nachází v blízkosti absolutních minim. Commercials, tedy farmáři, producenti a zpracovatelé, ti, kteří dané komoditě nejvíce rozumí, kukuřici prodávají.

 

Velcí spekulanti

Velcí spekulanti se po dosažení extrémních hodnot začínají zbavovat svých longových pozic. Pro obchodníky se jedná o druhý signál možného obratu trhu do shortu.

 

Sezonalita

Sezonalita je pro kukuřici příznivá na pokles až do konce září.

 

Poptávka

Poptávka po kukuřici v posledních dnech silně klesá a podporuje oslabování samotné komodity, která může prorazit support a vrátit se do oblasti předchozí férové ceny.

 

Pokles ceny kukuřice může podpořit dobré počasí v pěstitelských oblastech.

Na další dny jsou předpovědi počasí pro US příznivé, především srážek by mělo být dostatek. Podmínky se zlepšují především ve státech Iowa, Illinois, Indiana nebo Jižní Dakota, v některých jiných se na druhou stranu podmínky zhoršují (Nebraska, Minnesota).

 

Co se týká produkce, nemělo by dojít k žádné výrazné změně oproti předchozím rokům. Konzumace dál rok od roku roste, svým růstem však nepřevyšuje produkci. Zásoby kukuřice meziročně poklesly, tento trend by se měl ale zastavit a predikce počítají se zvýšením zásob. Zásoby kukuřice jsou ale i tak na pětiletých minimech.

 

Další WASDE report je naplánován na 12. srpen 2019.

 

 

Podrobnější analýzy najdete v týdenním videokomentáři

 

 

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.12.2019

07:05

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Chci číst

13.12.2019

10:57

USA a Čína chtějí uzavřít obchodní dohodu. Schyluje se k podepsání první fáze.

 

Podrobnosti

13.12.2019

09:29

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti