Koruna i přes zvýšení úrokových sazeb neposiluje a změna je v nedohlednu

Provázanost zdánlivě nepřímá avšak poměrně logická se během posledního měsíce objevila na měnách rozvíjeních se ekonomik a amerických výnosech. Za všechno může psychologie a strach zahraničních investorů. Řeč je o výprodeji na měnách rozvíjeních se ekonomik, jako je argentinské peso, turecká lira, brazilský real, polský zlotý a česká koruna. Přičemž poslední dvě zmíněné měny doplatily na kolaps měn předchozích, ale i dalších politických nejistot, které se projevily do vývoje na finančních trzích, jako byla například nejistota ohledně budoucnosti italské vlády. To vše se projevilo jak do vývoje amerického dolaru, tak výnosů z amerických dluhopisů, které do té doby rostly díky rostoucím sazbám, které zaváděl FED.

Konkrétně se pojďme podívat na provázanost nám blízkých měn (včetně české koruny). Koruna je totiž velmi citlivá na jakékoliv výprodeje například na turecké liře, nebo již zmíněné nejistotě ohledně budoucnosti italské vlády. Své určitě sehrály i obavy z radikálně uvolněné maďarské měnové politiky. A to z jediného důvodu, zahraniční investoři zas tak neřeší, zda jde o českou korunu, jejíž ekonomika se nachází ve velmi dobré kondici, nebo o tureckou liru, kde naopak hrozí vznik autokratického režimu pod vedením Erdogana. Všechny měny jako polský zlotý, maďarský forint, tureckou liru i českou korunu hází do jednoho pytle měn rozvíjejících se ekonomik a jakmile se objeví více rizik z několika měn, dochází k výraznému odlivu kapitálu právě do bezpečnějších aktiv. Právě to je důvod proč nedokázala koruna i přes zvýšení základní úrokové sazby o 0,25% na 1% výrazně posílit, tudíž skončilo období super levné koruny.

Graf: Vývoj trhu EURCZK se silnou rezistencí na 26 Kč/eur

Dopad výprodejů na měnách rozvíjeních se ekonomik, což je i zmíněné argentinské peso a brazilský real, kde byly důvody především politické, se projevil do výnosů z amerických dluhopisů a amerického dolaru. A to především díky přelévání zahraničního kapitálu z rizikovějších aktiv do těch bezpečnějších jako jsou dlouhodobé americké výnosy. To zároveň pomohlo americkému dolaru, jelikož pokud chcete nakoupit americké bondy, musíte nejdříve nakupit americké dolary. Avšak do té doby rostoucí výnosy z amerických dluhopisů začaly klesat díky rostoucí poptávce. To však neplatí o krátkodobých výnosech, které díky utahování měnové politiky FEDu rostou. To opět způsobuje fenomén zplošťující se výnosové křivky, která bývá poměrně přesným technickým indikátorem fundamentálních změn, konkrétně recese v globální ekonomice. Právě rozdíl mezi 2 letými a 10 letými výnosy se zmenšil již na 0,33%, kde se naposledy pohyboval v roce 2007.

Graf: Spread mezi 10 a 2 letými výnosy z amerických dluhopisů (Zdroj: https://fred.stlouisfed.or)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.07.2018

15:13

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny výsledky kanadského růstu inflace. Úvodem nutno podotknout, že kanadský dolar čekal na výsledky jako na slitovaní, což je patrné ze samotné reakce trhu. Kanadský dolar na měnovém páru USDCAD od začátku dnešní seance vytvořil rozpětí 50 pips.

Chci číst

20.07.2018

11:38

Během včerejší seance na trhy dorazilo pouze velmi málo fundamentů, tudíž si trhy prošly poměrně klidnou seancí. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku pouze maloobchodní prodeje v Británii, které nečekaně klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával lehký růst o 0,1%.

Chci číst

19.07.2018

16:01

Dnešní poměrně slabší seanci na fundamentální zprávy opět ovládl americký dolar. Na všech měnových párech je dominantnější měnou a jeho vývoj se nadále promítá do vývoje na drahých kovech, které zůstávají pod prodejním tlakem.

Podrobnosti