Korekce na akciových trzích se zdá být u konce

Během včerejší seance byla zveřejněna nová data inflace v USA. A nervozita na akciových trzích se dala krájet. Byla to právě inflace, která měla napovědět o dalším vývoji napříč všemi trhy. Inflace každopádně příjemně překvapila americký dolar, ale pozitivní situace na americkém dolaru netrvala dlouho. Jak se totiž ukázalo, inflace nebyla až takovým nebezpečím pro akciové trhy a ty po krátkodobé korekci pokračovaly v pozvolném posilování. To potvrzují i samotná čísla, která hovoří o třech dnech po sobě, kdy trh S&P 500 dokázal uzavřít v zelených číslech.

Data z inflace překvapila, když se odchýlila od konsenzu, konkrétně jádrová rostla meziměsíčně o 0,3%. Meziroční jádrová inflace zůstala beze změny na 1,8%, oproti očekávanému poklesu na 1,7%. Meziroční inflace v USA rostla o 2,1%, oproti očekávaným 1,9%. Jádrová inflace se tedy stále nachází pod 2% inflačním cílem. Výsledky lehce překvapily, nelze však mluvit o fundamentu, který by měl nyní otočit trh. Spíše lze usuzovat, že reakce na výsledky inflace byla adekvátní, když uvážíme nervozitu investorů před jejím zveřejněním. Nakonec jakmile se situace trochu uklidnila, začaly indexy opět posilovat.

Na uklidnění situace na akciových trzích však musel zareagovat také americký dolar. Ten měl těsně po výsledcích zamířeno na trochu vyšší úrovně a očekávalo se, že začne likvidovat ztráty ze začátku týdne. To se bohužel nestalo a klesající averze k riziku donutila investory k nákupu rizikovějších aktiv, tím pádem ukončování pozic na poměrně bezpečném americkém dolaru. Dolar se nyní nachází blízko úrovní dosavadního low roku 2018 a nadále zůstává velmi levný. Vzhledem k tomu, že se situace na trzích začíná opět uklidňovat, dá se očekávat i další pokles amerického dolaru, který nyní i díky vyšší inflaci zcela jistě dostane injekci v podobě vyšších sazeb.

O případném konci korekce hovoří i index volatility VIX. Ten začal s vyhlášením výsledků inflace klesat pod 20 bodů a zdá se, že se bude postupně vracet k původním hodnotám. Nervozita však zatím zcela nevymizela, o tom vypovídají především stále rostoucí desetileté výnosy, které již atakovaly 2,94% a 3% hranice je jen otázkou času. Dle výhledu Goldman Sachs by měly atakovat 3,5% během následujících 6ti měsíců. Rostoucí výnosy by měly být pro dolar pozitivní zprávou, dolar však obchoduje v roce 2018 podle jakýchsi nových pravidel říkající nám, že sebevědomí investorů na americkém trhu klesá a hledají se nové příležitosti na rozvíjejících trzích.

Graf: Vývoj desetiletých amerických výnosů (Zdroj: Bloomberg.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti