Komu pomohlo otočení kormidla na dluhopisovém trhu?

Otočení kormidla na finančním trhu, přineslo Mariu Draghimu a evropskému programu kvantitativního uvolňování (QE) velkou úlevu. Prezident ECB Mario Draghi po zářijovém zasedání centrální banky uvedl na tiskové konferenci, že bankovní rada zatím nediskutovala o možnosti prodloužení programu kvantitativního uvolňování (QE), v rámci něhož kromě jiného nakupuje i státní dluhopisy členských zemí eurozóny. Tyto dluhopisy jsou nakupovány podle kapitálového klíče a také s důrazem na výnos, který nemůže být nižší, než je depozitní úroková sazba (-0,4 procenta), za níž si ukládají komerční banky volné finanční prostředky přes noc u ECB. Vzhledem k tomu, že výnosy státních dluhopisů se kontinuálně propadávaly hlouběji pod nulu, výběr aktiv se centrální bance zmenšoval před očima.

Nicméně po zářijovém zasedání banky se situace změnila a ECB se může radovat. Po slovech Draghiho z předchozího týdne, vzrostly výnosy státních dluhopisů o několik bodů a výběr bondů se tak rozšířil. Situace se vylepšila hlavně pro německé státní dluhopisy, které bojují s minimálním požadovaným výnosem mínus 0,4 procenta. Pokles cen dluhopisů a nárůst jejich výnosů se postaral o to, že aktuálně splňuje pravidla ECB 50 procent emitovaných německých státních bondů, přičemž na začátku září, před zasedáním banky, to bylo jenom 37 procent emitovaných německých státních bondů. Jinými slovy ECB, která měsíčně nakupuje aktiva v objemu 80 miliard eur měsíčně, má za aktuálních tržních podmínek k dispozici dodatečné německé bondy v hodnotě 100 miliard eur.

Ve výsledku se zdá, že Draghiho nečinnost se stává ctností a ECB se ulehčí problém s nedostatkem dostupných aktiv na trhu. Z grafu níže vidíme, že 6leté německé dluhopisy dosahují výnos pod kritickou úrovní 0,4 procenta a nejmladší německé dluhopisy, které ECB může momentálně nakoupit, jsou 7leté bondy s výnosem mínus 0,3677 procenta. Jinými slovy ECB může nyní nakupovat německé dluhopisy 7leté a starší. Pokud výnos 6letých dluhopisů vzroste nad mínus 0,4 procenta uvolní se centrální bance na trh dodatečná aktiva v objemu 42 miliard eur.

Graf: Výnos německých 7letých státních dluhopisů (zeleně) a 6letých (oranžově)

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy