Komodity a komoditní měny

Název komoditní měny se připisuje měnám, v jejichž ekonomikách hrají komodity klíčovou roli. Okrajově tak zabrousíme mezi některé veličiny, které ovlivňují výši měnových kurzů.

  • Jak ovlivňuje zlato  AUD/USD?

Jedním z nejdůležitějších a zároveň exportně nejvýkonnějších odvětví Austrálie je tradičně těžební průmysl. Austrálie je po Jihoafrické republice (JAR) a Spojených státech (USA) třetím největší producentem zlata na světě, a to v objemu 5 miliard dolarů ročně. Cena zlata má proto velký vliv na ekonomiku Austrálie a tím pádem na kurz australského dolaru. A jakými zákonitostmi se řídí jejich vztah? Na principu jednoduché intuice – čím je na tom ekonomika lépe, tím lze u její měny (AUD) spatřovat vetší tendenci k posílení. Samozřejmě existuje celá řada dalších ukazatelů, které mohou tuto myšlenku odchýlit, ale základní scénář se nese ve stejném duchu.

Korelace zlata a měnového páru AUD/USD je pozitivní. Když hodnota zlata stoupá, měnový pár AUD/USD se zvedne, když jde cena zlata dolů, AUD/USD klesne. Historicky má měnový pár AUD/USD 80 procentní korelaci k ceně zlata. Proto spekulace na dlouhodobý růst AUD/USD bude podobná spekulaci na růst ceny zlata.

Za obvyklých podmínek, když se americký dolar pohybuje směrem nahoru, zlato klesá a naopak (vztah/korelace USD a zlata je obvykle negativní). Logicky lze tedy vyvodit, že rostoucí cena zlata by měla být doprovázena klesajícím americkém dolarem, a naopak AUD by měl posilovat. Celkové pak měnový pár AUD/USD roste s vyšší cenou zlata.

 

  • Vztah zlata a USD/CHF

Švýcarská měna (CHF) má sama o sobě silnou vazbu na zlato. Na rozdíl od australského dolaru důvod, proč se švýcarský frank pohybuje stejným směrem jako zlato, je skutečnost, že více než 25 % švýcarských peněz je kryto zlatým rezervami. Použitím amerického dolaru jako základní měny, měnový pár USD/CHF obvykle stoupá, když cena zlata padá a naopak USD/CHF klesá, když cena zlata roste. Zlato má proto s měnovým párem USD/CHF negativní korelaci. Švýcarský frank je zároveň měna, ke které se investoři uchylují v nejistých dobách, stejně jako ku zlatu.

 

  • Jaký je vztah ropy a kanadského dolaru (CAD)?

Černé zlato, jak je někdy ropa označována, protéká žilou globální ekonomiky, protože je hlavním zdrojem energie. Globální hospodářství je tak silně závislé na poptávce po této surovinové základně.

Kanada, jeden z největších producentů ropy na světě, vyváží kolem 2 milionů barelů ropy denně do Spojených států. Tím je největším dodavatelem ropy do USA. Z tohoto důvodu vytváří poptávka po ropě vysokou poptávku po kanadských dolarech.

Dalším charakteristickým aspektem je fakt, že kanadská ekonomika je závislá na exportu ropy, 85 procent putuje do USA. Tím pádem je kanadská měna (CAD) silně ovlivněna tím, jak reagují američtí spotřebitelé na změnu cenu ropy, tedy kolik kanadské ropy poptávají.

Pokud poptávka po ropě ve Spojených státech stoupá, výrobci musí objednat více ropy, aby poptávku uspokojili. To může vést k nárůstu ceny ropy, což by způsobilo pokles USD/CAD (posílení CAD).

Pokud americká poptávka klesne, prodejci se mohou rozhodnout zvolnit a poptávka po ropě by následně klesla. To by způsobilo pokles poptávky po kanadských dolarech. Ropa má negativní vztah (negativní korelace) k USD/CAD. Kanadský dolar má až 80 procentní korelaci s ropou, jelikož má po Saudské Arábii druhé největší zásoby ropy na světě. To znamená, že kanadský dolar bude silně reagovat (pozitivní korelace) na vývoj ceny ropy.

 

Pokračujte na článek o forexu.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.