Komentář: Americké akciové indexy dosáhly letošního maxima

Janet Yellenová včera mluvila prvně od březnového měnového zasedání Fedu. Držela se své tradiční holubičí rétoriky, když uvedla, že tvůrci americké měnové politiky by měli postupovat opatrně. Upozornila na přetrvávající globální rizika včetně nejistoty ohledně Číny a nízkých cen ropy. Janet Yellenová naznačila, že aktuální měnová politika odpovídá ekonomickému růstu USA a zvýšení úrokových sazeb by mělo reflektovat rychlejší než dosavadní výkon největšího hospodářství světa. Stejně tak se odvolávala na pomaleji rostoucí inflaci, než je cíl banky, která může být ohrožena čínskými problémy.

Včerejší slova stačila k tomu, aby se akcie vymanily ze záporného teritoria. Index S&P 500 posílil o 0,88 procenta, což představuje největší denní zisk za posledních 12 seancí. Index se díky včerejšímu výkonu plně zotavil z lednových ztrát a vyšplhal se na nová letošní maxima. Za celý rok 2016 si na konci prvního čtvrtletí připisuje 0,55 procenta zisku. Investorům nicméně stále působí starosti pomalá globální ekonomika, silný dolar, volatilní ceny ropy a vlažný růst amerických firem na úrovni tržeb. Futures na sazby Fedu podle programu FedWatch od CME Group ukazují, že makléři nyní vidí 46 procentní pravděpodobnost, že Fed na svém červencovém zasedání zvedne sazby o čtvrt procentního bodu, proti 51 procentní šanci v pondělí. Na měnové zasedání v dubnu (27.4.2016) sázejí jenom s 5 procentní pravděpodobností.

Index Dow Jones včera uzavřel růstem o 0,56 procenta na 17 633,11 bodu, index S&P 500 nakonec posílil o 0,88 procenta na 2 055,01 bodu a technologický Nasdaq Composite vyskočil o 1,67 procenta na 4 846,62 bodu. Naopak slova šéfky Fedu oslabila dolar. Měnový index amerického dolaru reagoval poklesem o 1 procento. Naopak slabší dolar povzbudil růst komodit a komoditních měn. Australský a novozélandský dolar vzrostly na 9měsíční maxima. NZD posílil proti USD o 1,5 procenta na hodnotu 0,6965 a australský dolar proti USD vzrostl o 0,9 procenta na hodnotu 0,7698. V zelených číslech dnes ráno otevírá i Evropa. Eurodolar atakuje maxima z poloviny března 1,13350.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy