Kanadská centrální banka zvýšila úrokové sazby

Akcie na Wall Street dnes výrazně vzrostly poté, co šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová uvedla, že úrokové sazby budou zvyšovány jen postupně a nebudou muset vzrůst o mnoho více, aby dosáhly neutrální úrovně. Index Dow Jones po otevření rostl o 0,6 procenta na 21 540,21 bodu, na dosah historického maxima 21 562,75 bodu z minulého týdne. Index S&P 500 posiloval o 0,7 procenta na 2 441,69 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,8 procenta na 6 239,55 bodu.

Podle Janet Yellenové je ekonomika Spojených států dostatečně zdravá na to, aby vstřebala další postupné zvyšování sazeb a pomalé omezování masivního dluhopisového portfolia Fedu nahromaděného během finanční krize. Janet Yellenová v americkém Senátu uvedla, že i přes pomalý ekonomický růst pokračuje hospodářství USA v tvorbě pracovních míst, těží ze stabilní spotřeby domácností a vzestupu podnikatelských investic. Opírá se také o lepší ekonomické podmínky v zahraničí. Snižování bilance by mělo začít ještě v letošním roce pozvolným tempem.

Dnes kanadská centrální banka zvýšila prvně po 7 letech základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,75 procenta. Navzdory tomu, že trh tento krok očekával, kanadský dolar po zveřejnění informace posílil proti USD o 0,7 procenta. Další kroky banky se budou opírat o makroekonomická data. Kanadská centrální banka uvedla, že očekává, že inflace dosáhne cílové úrovně 2 procent v polovině příštího roku. BoC předpokládá, že HDP letos poroste o 2,8 procenta a v příštím roce o 2,0 procenta. Navýšila tak ekonomickou prognózu o 0,2 procenta pro letošní rok a o 0,1 procenta pro rok 2018. Rozhodnutí zvýšit úrokové sazby se opírá hlavně o větší důvěru v stabilitu ekonomického růstu.

Měnový pár GBP/JPY již několik dní odmítá rezistenci a úroveň květnových maxim delšími knoty denních svíček. Dnes využil medvědí divergence s oscilátorem MACD a zamířil k první podpoře Fibonacciho úrovni 23,60. lze očekávat, že britská libra bude korigovat předchozí červnový strmý rostoucí pohyb hlouběji.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy