Japonský jen oslabuje přes 1 % druhým dnem v řadě, analýza USD/JPY

Japonský jen oslabil proti americkému dolaru nejníže za poslední 2 týdny poté, co japonská centrální banka (BoJ) zopakovala, že je připravena vstoupit na finanční trh a zahájit měnové intervence s cílem oslabit domácí měnu. Dolar tak dnes opakuje svoje pondělní výkony, kdy si připsal 1 procento zisku proti JPY a v úterý zatím posiluje o dalších 0,9 procenta na hodnotu 109,26 z 18měsíčních minim 105,55, kde se japonský jen obchodoval proti USD ještě předchozí týden.

Japonský ministr financí Taro Aso v pondělí řekl, že Tokio je připravené intervenovat, když budou pohyby na měnovém trhu natolik volatilní, že by mohly zranit japonskou ekonomiku. Dnes tato slova zopakoval. Hlavní poradce guvernéra centrální banky Koichi Hamada včera pravil, že Japonsko bude intervenovat s cílem oslabit jen, když hodnota kurzu USD/JPY dosáhne pásma 90 - 95, i když se to nebude líbit Spojeným státům.  Aktuálně je na japonském jenu otevřeno velké množství spekulativních dlouhých pozic, proto takovéto komentáře ze strany japonských představitelů mohou způsobit uzavíraní některých pozic, snížit stávky na posilující jen , což ve výsledku znamená posílení USD/JPY.

Tržní konsenzus počítá s tím, že BoJ nezačne intervenovat na měnovém trhu, pokud bude hodnota měnového kurzu USD/JPY nad kulatým číslem 100. Rovněž existuje domněnka, že Japonsko by se k takovémuto kroku neodhodlalo před setkáním zemí G7 na konci května, protože by bylo vystavené kritice ostatních zemí. Právě Spojené státy kritizovaly země s vysokým přebytkem obchodní bilance za to, že záměrně oslabují svoji měnu, čehož je  Japonko ukázkovým příkladem.

Na USD/JPY se vyplňuje býčí divergence, díky které dolar posiluje a jen oslabuje. USD/JPY vzorově zareagoval na hodnotu podpory 105,50, kde zastavil svůj pokles. Měnový pár se pohybuje se v klesajícím kanálu. Lze čekat testování předchozích maxim a horní hrany kanálu. Pokud je USD/JPY v klesajícím kanálu, jde  o korekci předchozího silného výprodeje. 

Investplanet a Michala Moravcová


Nejnovější analýzy