Japonské HDP si vedlo nečekaně dobře

Začátek tohoto týdne byl důležitý především pro asijské velké hráče – Čínu a Japonsko. Japonské předběžné výsledky anualizovaného HDP ve třetím kvartále byly lepší, než se čekalo. HDP vzrostlo o 2,2 %, očekával se růst pouze o 0,8 %. Na výsledky navazoval projev prezidenta japonské centrální banky Haruhika Kurody. Řekl, že předpokládá úspěšné dosažení dvouprocentního inflačního cíle v roce 2018, což by měla být pozitivní zpráva pro japonskou ekonomiku. Zároveň ale vyjádřil nejistotu, jak japonské trhy vstřebají vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, centrální banka proto bude s novými opatřeními vyčkávat, než si tato zpráva „sedne“. V Číně se čekalo na průmyslovou výrobu, která zůstala na 6,1 %, čekalo se však zvýšení růstu na 6,2 %. Maloobchodní tržby klesly na 10 % oproti očekávaným 10,7 %.

V Asii zůstaneme i v technické části. Měnový pár EUR/JPY byl americkými prezidentskými volbami ovlivněn relativně méně než ostatní instrumenty. Nyní však přináší zajímavou příležitost z hlediska technické analýzy. Trh se po dlouhou dobu pohybuje v rozpětí cen od 112 do 116,3 japonských jenů za euro. Nyní atakoval několikrát horní hranici, ale stále respektuje spodní trendovou linii. Tím vzniká trojúhelníková formace, která indikuje na možnost proražení 116,3 a další růst.

Autor: Získejúčet.cz

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy