Japonská ekonomika v deflaci, jen pokračuje v propadech

V noci se ukázalo, že meziroční CPI (Consumer Price Index – index spotřebitelských cen) v Japonsku se i v říjnu drželo v záporných hodnotách. Nezáporné bylo naposledy v březnu tohoto roku. Celkové CPI se vyšplhalo na meziroční růst 0,1 %, i když se čekal pokles -0,5 %. Jádrové CPI (bez kolísavých cen) se však drželo v deflačních hodnotách -0,4 %, přesně podle konsenzu analytiků.

V Británii se upřesňoval růst HDP po sezónním očištění ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Ten dosáhl na 0,5 %, což se předpokládalo.

Deflační vývoj v Japonsku určitě nepomohl japonskému jenu, který se od amerických prezidentských voleb nemůže proti dolaru prosadit. Pár USD/JPY stoupl od 7. listopadu dodnes v ceně téměř o 10 jenů za dolar. V celém období nalezneme pouze 4 dny, ve kterých dolar vůči jenu znehodnotil. Z technického hlediska však ještě je prostor pro růst minimálně k hranici odporu na ceně 114,6, ale důležitější rezistence se skrývá až na ceně zhruba 116 jenů za dolar. Indikátor RSI je v silně překoupených hodnotách. Neobvyklou situaci lze sledovat i na indikátoru Bollingerova pásma, kdy cena dlouhou dobu balancuje v okolí horní směrodatné odchylky. Na signál k otočení trendu si tak zatím musíme počkat.

Autor: Získejúčet.cz

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy