Janet Yellenová úkol splnila. Povzbudila akciové trhy i dolar

Šéfka Fedu dnes v projevu pro finanční výbor Sněmovny reprezentantů uvedla, že propad cen akcií, nejistota okolo Číny a globální přehodnocování úvěrového rizika utahují měnové podmínky, což by mohlo vykolejit ekonomiku Spojených států z jinak solidního kurzu. Proto bude banka uplatňovat postupné seřizování měnové politiky. Na tato slova reagují jak americké, tak evropské akciové indexy růstem a americký dolar posiluje hlavně proti euru. Proti japonskému jenu se drží pod kulatým číslem 115,00.

Janet Yellenová jak se čekalo, investory ujistila, že ekonomika USA je na cestě umírněného růstu, jenž umožní bance zvyšovat úrokové sazby, avšak postupným (čti pomalým) tempem. Šéfka Fedu vyzdvihla růst příjmů a majetku domácností, posilující domácí spotřebu, jako i růst investic podniků mimo ropný sektor. Dále očekává pokračování zlepšování situace na trhu práce a návrat inflace k cíli banky.

Na druhé straně připustila, že problémy Číny a nadprodukce na komoditních trzích utáhly podmínky pro americké podniky. Kdyby tato situace trvala déle, mohla by zatížit americký trh práce a snížit ekonomickou aktivitu USA.

USD/CHF testuje dlouhodobou trendovou linii, která po slovech Janet Yellenové zafungovala jako silný support.

Zdroj: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy