Janet Yellenová podpořila poptávku po rizikových aktivech

Akciový index Dow Jones včera uzavřel na nových historických maximech a i ostatní akcie si držely růstový směr po vystoupení prezidentky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. V projevu před Senátem naznačila postupné zvyšování úrokových sazeb. Index Dow Jones posílil o 0,6 procenta na 21 532,14 bodu, index S&P 500 přidal 0,7 procenta a uzavřel na ceně 2443,25 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 1,1 procenta na 6 261,171 bodu. Nejširší evropský akciový index  STOXX 600 stoupl o 1,6 procenta, a zaznamenal tak nejlepší výsledek od vítězství Emmanuela Macrona v prvním kole francouzských prezidentských voleb. Včerejší vystoupení Yellenové podpořilo poptávku po rizikových aktivech a na nákupní vlně se svezly i australský a novozélandský dolar.

Janet Yellenová v Kongresu uvedla, že ekonomika Spojených států je dostatečně zdravá na to, aby vstřebala další postupné zvyšování sazeb a pomalé omezování masivního dluhopisového portfolia Fedu nahromaděného během finanční krize.  Investoři přivítali její holubičí tón, který zmírňoval obavy z nedávného poklesu inflace. Janet Yellenová dnes opět vystoupí v Kongresu avšak před dolní komorou. Očekává se, že vesměs zopakuje to, co včera, proto by měla být dnešní reakce trhu na tuto událost omezená. Dnes v 14:30 bude zveřejněn americký index cen výrobců (PPI), předskokan zítřejšího indexu spotřebitelských cen (CPI).

Kanadský dolar včera posílil, poté co centrální banka (BoC) zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,75 procenta, prvně od roku 2010. Ačkoliv kanadská centrální banka tlumila očekávání investorů ohledně dalšího zvýšení sazeb v blízké době a odvolávala se na ekonomické podmínky, trh nepřesvědčila a ten nyní oceňuje s 80% pravděpodobností, že BoC zvýší sazby ještě jedno do konce letošního roku. EUR/CAD klesl k trendové linii, která spojuje předchozí minima. Propad pod tuto podporu otevře EUR/CAD prostor pro testování Fibonacciho úrovně 61,80 případně až 78,60.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy