Jaká je nejžádanější komodita tohoto léta?

Rok poté, co byla těžba uhlí odepsaná k „zániku“, přichází na trh fosilních pasiv nákupní horečka. Cena uhlí vzrostla od března o neuvěřitelných 70 procent a uhlí se stalo jednou z nejžhavějších komodit tohoto léta. Zatímco ceně uhlí se podařilo vybudovat si pevné místečko nad úrovní 50 dolarů, ropa si tak dobře nevede. V čem tkví tajemství úspěchu uhlí?

Pokles ceny uhlí v předchozích 5 letech přinutil Čínu k rozhodnutí snížit těžbu, která byla ztrátová. Čínská vláda se letos rozhodla omezit produkci uhlí a vytěžit o 250 miliónů tun méně než loni. Čínské autority se rozhodly raději investovat své zdroje do více profitabilnějších činností. Dosud se Číně podařilo snížit těžbu jen o 95 miliónů tun, avšak produkci nesnižuje jenom Peking. K podobným opatření přistoupila i Kolumbie a Indonésie, kde se rovněž přestal tento byznys vyplácet.

Podle plánu čínské vlády by měl pokračovat pokles těžby uhlí po zbytek letošního roku. Čína snižuje produkci nařízením, které dovoluje těžit 276 dní v roce místo původních 330 dní, což by mělo omezit produkci uhlí o 16 procent.  Ačkoliv Čína snížila těžbu uhlí, její poptávka po komoditě naopak vzrostla s rostoucí spotřebou energie. Spotřeba uhlí v Číně stoupla v prvním pololetí o 5 procent ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Poptávka po uhlí se zvýšila i napříč Pacifickým oceánem. Více uhlí začala nakupovat Jižní Korea a Japonsko. Zájem Tokia o uhlí roste kontinuálně od roku 2011, kdy došlo k havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Graf níže zachytává vývoj ceny uhlí od roku 2011. V letech 2011 – 2015 lze vidět kontinuální klesající trend. Goldman Sachs a Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) loni definitivně odepsaly tuto komoditu k „zániku“. Dá se říci, že nikdo na trhu nepředpokládal, že by se mohla cena uhlí vzpamatovat a stoupnout v průběhu 6 měsíců o 70 procent. Podle technické analýzy cena uhlí aktuálně testuje Fibonacciho hodnotu návratnosti 23,60, na níž se zatím pevně usadila.  

Graf: Vývoj ceny uhlí (Reuters)

Ze stoupající ceny uhlí profitují i těžební společnosti jako Glencore (největší světový exportér uhlí) a Anglo America, jejichž akcie každým dnem rostou, což lze vidět na grafu (Reuters).

Graf: Srovnání vývoje ceny uhlí a ceny akcií těžebních společností za polední 3 měsíce (od června) v procentech

Vyšší cena uhlí je pozitivní i pro australský dolar. Uhlí je druhou nejvíce vyváženou surovinou Austrálie. Na prvním místě je železná ruda a na třetím je zlato. Cena všech 3 komodit v letošním roce vzrostla, což podporuje poptávku po australském dolaru (graf níže).

Graf: Vývoj ceny železné rudy (červená), uhlí (oranžová) a australského dolaru (modrá); Reuters

Graf: Přehled exportu Austrálie v mld. USD

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy