Jak zvládly finanční trhy první den po britském referendu?

Americké akciové indexy v pátek otevřely výrazným poklesem s tím, jak britské referendum, které rozhodlo o vystoupení země z Evropské unie, spustilo na finančních trzích největší výprodej od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008.

Investoři se obávali dopadů britského odchodu z EU na světovou ekonomiku a hledali bezpečná aktiva jako dolar a americké vládní dluhopisy. Mezi nejztrátovější americké tituly se v úvodu páteční seance řadily banky, a to Citigroup, Bank of America, JP Morgan a Goldman Sachs, které jsou podnikatelsky silně zainteresované v Londýně.

Britská libra zažila nejhlubší denní propad v historii, když ztratila více jak 7 procent proti dolaru a klesla na nejslabší úroveň od roku 1985. Ceny ropy padaly o více jak 4 procenta a euro proti dolaru oslabovalo o 3 procenta na tříměsíční minimum. Cena zlata, považovaného v dobách krize za bezpečný přístav, posilovala o 5,5 procenta. Japonský jen posílil o 3,7 procenta, avšak proti USD se stále pevně drží nad kulatým číslem 100 . Švýcarský frank díky intervencím SNB oslabil o 1,3 procenta.

Šokující rozhodnutí obyvatel Velké Británie vystoupit z Evropské unie vyvolalo obavy z řetězové reakce na evropském kontinentu. Dalším rizikem je podle některých investorů říjnové italské referendum o reformě ústavy a víkendové parlamentní volby ve Španělsku.

Milánský akciový index dnes klesal o 10,2 procenta a španělský index IBEX odepisoval 11,5 procenta. Oba indexy tížily bankovní akcie a směřovaly k nejhlubšímu dennímu propadu ve své historii, když reagovaly hůře než okolní trhy na výsledky britského referenda kvůli výše zmiňovaným událostem.

Německý akciový index DAX ke konci obchodní seance odepisuje po Brexitu 5,5 procenta, francouzský CAC 6,2 procenta a britský FTSE 100 jen 2,2 procenta.

Brexit působí negativně i na středoevropské měny. Česká koruna proti USD ztratila 2,7 procenta a proti euro oslabila z hodnoty 27,00 na 27,12. Maďarský forint ztratil proti USD 3,2 procenta a polský zlotý klesl o téměř 4 procenta proti USD.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy