Jak ovlivňuje zlato australský dolar (AUD/USD)?

Komodity hrají klíčovou roli v některých ekonomikách, čímž se řadí mezi klíčové veličiny ovlivňující výši měnových kurzů tzv. komoditních měn.

Jak ovlivňuje zlato australský dolar (AUD/USD)?

Jedním z nejdůležitějších a zároveň exportně nejvýkonnějších odvětví v Austrálii je tradičně těžební průmysl. Austrálie je po Jihoafrické republice (JAR) a USA třetím největším producentem zlata na světě, a to v objemu 5 miliard dolarů ročně se podílí 11 procenty na světové produkci zlata. Cena zlata má proto velký vliv na ekonomiku Austrálie a tím pádem na kurz australského dolaru. Těžební sektor představuje 8,5 procenta HDP Austrálie a zaměstnává 2 procenta populace. Podílí se 50 procenty na celkovém exportu. Zlato je v pořadí na čtvrtém místě co do hodnoty vytěžených komodit v Austrálii.  Na prvním je železná ruda, pak uhlí a plyn.

Co se týká vztahu zlata a měnového páru AUD/USD, korelace je pozitivní. Když hodnota zlata stoupá, měnový pár AUD/USD se zvedne, když jde dolů, AUD/USD klesne. Historicky má měnový pár AUD/USD 80% korelaci k ceně zlata. Proto spekulace na dlouhodobý růst AUD/USD bude podobná spekulaci na růst ceny zlata.

Graf: Pozitivní korelace Australský dolar (oranžově) a zlato (fialově)

Zdroj: Reuters

Zlato a americký dolar

Za obvyklých podmínek, když se americký dolar pohybuje směrem nahoru, zlato klesá a naopak. Logicky lze tedy vyvodit, že v dobách hospodářského rozvratu mají investoři tendenci prodávat americkou měnu ve prospěch zlata. Na rozdíl od jiných aktiv, zlato si svou vnitřní hodnotu udržuje, proto je oblíbeným aktivem na zajištění proti inflaci a znehodnocení peněz. V současné době je vztah zlata a amerického dolaru inverzní, i když dynamika se v průběhu času mění.

Zlato a USD/CHF

Švýcarská měna má sama o sobě silnou vazbu na zlato. Na rozdíl od australského dolaru, důvod, proč se švýcarský frank pohybuje stejným směrem jako zlato, je skutečnost, že více než 25 % švýcarských peněz je kryto zlatým rezervami. Použitím dolaru jako základní měny, měnový pár USD/CHF obvykle stoupá (CHF oslabuje), když cena zlata padá. Proto s párem USD/CHF má zlato negativní korelaci. Švýcarský frank je zároveň měna, ke které se investoři uchylují v nejistých dobách stejně jako ke zlatu.

Vztah ropy a kanadského dolaru

Černé zlato, jak je někdy označována ropa, protéká žilou globální ekonomiky, protože je hlavním zdrojem energie. Kanadské hospodářství je silně závislé na poptávce po této surovinové základně.

Kanada, jeden z největších producentů ropy na světě, vyváží kolem 2 milionů barelů ropy denně do Spojených států. Tím je největším dodavatelem ropy do USA. Z toho důvodu se vytváří vysoká poptávka po kanadských dolarech s růstem ceny a spotřeby ropy.

Dalším charakteristickým aspektem je fakt, že kanadská ekonomika je závislá na exportu, z toho 85 % putuje do USA. Tím pádem je měnový pár silně ovlivněn, jak američtí spotřebitelé reagují na změny ceny ropy.

Pokud poptávka po ropě ve Spojených státech stoupá, výrobci musí objednat více ropy, aby poptávku uspokojili. To může vést k nárůstu ceny ropy, což by způsobilo pokles USD/CAD (posílení kanadského dolaru).

Pokud americká poptávka klesne, prodejci se mohou rozhodnout zvolnit a poptávka po ropě by následně klesla. To by způsobilo pokles poptávky po kanadských dolarech a růst USD/CAD. Ropa má negativní vztah k USD/CAD. Může to tak být vodítkem pro obchodování na forexovém trhu. Kanadský dolar má až 80% korelaci s ropou, jelikož má po Saudské Arábii druhé největší zásoby ropy na světě. To znamená, že kanadský dolar bude silně reagovat na vývoj ceny ropy.

Graf: Negativní korelace ropy WTI (oranžově) a USD CAD (fialově)

Zdroj: Reuters


Nejnovější analýzy